SariyerSES.com

‘BİLGE KRAL’ ALİYA İZZETBEGOVİÇ BAYRAMPAŞA’DA ANILDI

‘BİLGE KRAL’ ALİYA İZZETBEGOVİÇ BAYRAMPAŞA’DA ANILDI
21 Ekim 2021 - 15:00

Bosna’nın efsane lideri ‘Bilge Kral’ Aliya İzzetbegoviç, vefatının 18. yılında Bayrampaşa’da düzenlenen programla anıldı. Anma programında konuşan Başkan Atila Aydıner, “İslami, insani ve siyasi konularda Aliya İzzetbegoviç’ten öğreneceğimiz çok şey var” dedi.

Bayrampaşa Belediyesi, Bosna-Hersek’in kurucu Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’in vefatının 18. yılı münasebetiyle Aliya İzzetbegoviç Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu’nda anma programı düzenledi. İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan program Kur’an-ı Kerim tilaveti ve açılış konuşmaları ile sürdü. Aliya İzzetbegoviç’in hayatını anlatan belgesel film gösterimi ile sona eren programa Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner’in yanı sıra Bayrampaşa Kaymakamı Dr. Soner Şenel, AK Parti Bayrampaşa İlçe Başkanı Ersin Saçlı, Bayrampaşa Müftüsü Yılmaz Küçük ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

“LİDERLERE LİDERLİK EDECEK BİR LİDERDİ”

Dünyanın İslami, insani ve siyasi konularda Aliya İzzetbegoviç’ten öğreneceği çok şey olduğunu belirten Başkan Aydıner, “Aliya İzzetbegoviç her şeyden önce bir düşünürdü. Onun insanlığın evrensel sorunları üzerine düşünen, Müslüman bir mütefekkir olduğunu asla unutmayacağız. İzzetbegoviç’in hayatını çok iyi anlamak ve çok iyi anlatmak zorundayız. Çünkü ‘gökyüzünün öğrencisi, yeryüzünün öğretmeni’ İzzetbegoviç’ten öğreneceklerimiz çok fazla.  Baskılara boyun eğmeyen Aliya İzzetbegoviç, hayatının her döneminde toplumun önünde olmuş, halkının bağımsızlık savaşına öncülük etmiş, bugün liderlere rehberlik edecek kadar deneyimli bir liderdi” dedi.

Hayatı boyunca Bosna’daki Müslümanlar için mücadele veren Aliya İzzetbegoviç, 19 Ekim 2003’te Saraybosna’da vefat etmişti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.