SariyerSES.com

TFF KADIN FUTBOL LİGİ REZALETİ

TFF KADIN FUTBOL LİGİ REZALETİ
23 Nisan 2021 - 13:26

TURKCELL Kadın Futbol Ligi ilk kez Turkcell’in isim sponsorluğunda oynanacak Kadın Futbol Ligi 17 Nisan’da başladı. TFF, Pandemi koşulları nedeniyle sağlık tedbirleri çerçevesinde fanus düzeninde gerçekleşecek olan 2020-2021 Turkcell Kadın Futbol Ligi Sağlık Çalışanları Sezonu, 4 Mayıs tarihinde yapılacak final karşılaşması ile sona erdirmeyi planlıyor.

Antalya’daki Aslan Zeki Demirci Spor Kompleksi’nde 16 takımın katılımı ile seyircisiz oynanacak müsabakalarda takımlar 1. turda 4 takımlı gruplarda tek devreli lig usulüne göre mücadele verecek.

4 Mayıs tarihinde oynanacak final müsabakası ile sona erecek Turkcell Kadın Futbol Ligi 2020-2021 Sağlık Çalışanları Sezonunda takımlar 1. turda 4 takımlı gruplarda tek devreli lig usulüne göre mücadele verecek. Uzatma devrelerinin oynanmadığı grup müsabakalarında alınan puanlara göre sıralama belirlenecek. Gruplarında ilk 2 sırayı alan takımlar çeyrek finallerde yer alma hakkını elde edecek. Çeyrek finallerden itibaren müsabakalar eleme usulü gerçekleştirilecek. Yarı final karşılaşmalarını kaybeden takımlar üçüncülük, kazanan takımlar ise final maçında karşı karşıya gelecek. Türkiye şampiyonu olacak takım 2021-2022 sezonunda ülkemizi UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi’nde temsil etme hakkını kazanacak.

Ancak, TFF Futbol Gelişim Direktörü Oğuz Çetin, A ve Alt yaş gruplar Milli Takım teknik kadroları ile Kadın Futbol Kulüpler Birliği himayesinde yapılan turnuvaya Pandemi damgasını vurdu. Kulüpler Antalya ya gelmeden 2 gün önce Tff nin talimatı ile kendi imkanlarıyla PCR testi yaptırdılar. (Yaklaşık maliyet 4.000.-TL.-) Antalya ya gelmeleri için seyahat masrafları da TFF tarafından karşılanmayarak (Yaklaşık maliyet 8.000.-TL.-) kulüpleri ekonomik olarak zor duruma düşürdü. TFF sadece turnuva sponsorunun imkanları ile otel ve yemek ücretlerini karşılayacak.

Turnuvaya katılan kafilelerden biri olan Sarıyer Kireçburnu Spor Kulübünün başkanı Serkan Tekin sağlam geldiği turnuvanın başlamasından 2 gün sonra Covid-19 a yakalandı. Sadece kendisi değil bir çok değişik takımın futbolcuları da Covid-19 a yakalandı. Organizasyon komitesi ve otel yönetimi Covid li hastaları başka bir binada karantinaya aldılar. Şimdi işin en can alıcı yanına geliyorum. Karantinaya alınan yönetici ve futbolculara ne organizasyon komitesi ne de otel yönetimi ilgilenmeyerek bu kişileri kendi kaderleriyle baş başa bıraktılar. Otel yönetimi odalardaki çarşafları 4 gün boyunca değiştirmedi. Çöpleri 4 gün boyunca almayarak odalar adeta bir çöplüğe dönüştü. Bu kişilere sadece bir kez Doktor gelerek kontrollerini yaptı. Turnuva fanus modeliyle devam ediyor. Ama her bir sporcunun virüsü kapmaması garantisi yok. Belki de turnuva sonuna kadar bir çok sporcu Covid-19 a yakalanacak.

TFF, UEFA Kadınlar Şampiyon Ligin de Türkiye yi temsil edecek takımı belirlemek için yaklaşık 500 kişiyi riske attı. Bu turnuvada herhangi bir sporcunun ve yöneticinin başına gelecek kalıcı hastalığın hesabını kim verecek? TFF bu turnuvayı oynatmayıp kur a sonucu veya turnuvaya katılan kulüpler arasında yapılacak bir anket ile UEFA Şampiyonlar Ligine katılacak takımı belirleyemez miydi? Temsilciyi belirlemek TFF için, insan sağlığından daha mı önemli? TFF her zaman olduğu gibi bu konuda da sınıfta kalmıştır.

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.