SariyerSES.com

350.454 KİŞİNİN YAŞADIĞI SARIYER’DE ASKERLİK ŞUBESİ TAŞINDI

350.454 KİŞİNİN YAŞADIĞI SARIYER’DE ASKERLİK ŞUBESİ TAŞINDI
02 Nisan 2023 - 12:34

121 YILLIK SARIYER ASKERLİK ŞUBESİ BUNDAN BÖYLE MİSYON ŞEFLERİNİ AĞIRLAYACAK

 

1901 yılından beri Boğaziçi Askerlik Dairesi ve sonrasında Sarıyer Askerlik Şubesi olarak tam 119 hizmet veren Askeri Kurum ani bir karar ile Haliç kıyısındaki Halıcıoğlu Askerlik Şubesine taşındı. Bundan böyle Sarıyer’li gençlerimiz Askerlik kararı aldırmak ve evrak teslimi için Sarıyer’den Halıcıoğlu’na gitmek mecburiyetinde kalacaklar. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar herhalde geçtiğimiz yıllarda Boğaziçi İmar Koruma Kanununu dinlemeyerek Kireçburnu mahallesinde yaptırdığı devasa binaya yakın olsun diye böyle bir karar aldırttı.

2.Abdülhamit döneminde 1901 yılında ‘Yeniköy Karakolhâne-i Hümayun’ (Askerî Karakol Binası) olarak inşa edilen 2020 yılına kadar ise ‘Boğaziçi Askerlik Dairesi’ ve ‘Sarıyer Askerlik Şubesi’ olarak hizmet veren tarihi binanın, yenileme sonrasında ‘Milli Savunma Bakanlığı Yeniköy Seminer ve Toplantı Salonu’ olarak hizmete alınacağı bildirildi. Söz konusu yenileme işlemlerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul 3 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararıyla gerçekleştirildiği öğrenildi.

 

ATATÜRK BÜSTÜ İÇİN ŞEREF KÖŞESİ OLUŞTURULACAK
Sarıyer Ses’ in edindiği bilgilere göre yenileme işlemi bittiğinde tarihi bina, ‘Millî Savunma Bakanlığı Yeniköy Seminer ve Toplantı Salonu’ ismiyle yeniden hizmete alınacak. Ülkemize gelen yabancı misyon şefleriyle gerçekleştirilecek toplantılara ev sahipliği yapacak olan bina, bir çok ulusal ve uluslararası toplantının da düzenleneceği bir karargah görevini yürütecek.

Alanında uzman ekiplerin gözetiminde yürütülen yenileme çalışmaları kapsamında, tarihi bina ilk inşa edildiğindeki haline çevrilecek. Restorasyon esnasında, zamanla duvar boyalarının ve alçıların altında kalmış Osmanlı sancağı da gün yüzüne çıkartıldı. Öte yandan Atatürk büstü için de tarihi binada şeref köşesi oluşturulacağı ve büstün oraya yerleştirileceği kaydedildi.

BİNANIN TARİHİ

Sarıyer-Yeniköy Köybaşı Caddesi’nde bulunan yapı, 19. Yy.’ın sonuna ait, eklektik üslupta yapılmış karakol binasıdır. Tekne tavanları ve merdivenleri ahşap olan kâgir bina yapıldığı dönemde Topçu Karakolu olarak kullanılmıştır. 1923 yılından itibaren, 2020 Eylül ayına kadar askerlik şubesi olarak kullanılan yapı, Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nun 1971 yılında Boğaziçi sahil şeridinde Rumeli yakasında bulunan yalılara dair almış olduğu kararında 118 sıra no ile “Geleneksel Ev Tipi Sahilhane” adı ile tescil edilmiştir.

Tarihi Yeniköy Askerlik Şubesi

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.