SariyerSES.com

ADJUST, MOBİL UYGULAMA TRENDLERİ RAPORU 2021’İ YAYINLADI

ADJUST, MOBİL UYGULAMA TRENDLERİ RAPORU 2021’İ YAYINLADI
18 Mayıs 2022 - 8:46

Adjust verilerine göre fintech, e-ticaret ve oyun sektörlerindeki uygulama-içi ciro şimdiye kadarki en yüksek aylarını 2021 yılında yaşadı.

  Küresel mobil pazarlama analitiği platformu Adjust bugün, her yıl hazırladığı Mobil Uygulama Trendleri raporunu yayınladı. Bu yılın raporu, mobil uygulamalardaki büyümenin 2021’de küresel olarak hızlanmaya devam ettiğini gösteriyor. Endüstrinin son bir yıl içinde yaşadığı değişim ve pandemi kaynaklı sarsıntıların ardından uygulama ekosistemindeki kurulum ve oturumlar endüstri genelinde artarken Adjust verilerine göre fintech, e-ticaret ve oyun sektörlerindeki uygulama-içi ciro şimdiye kadarki en yüksek aylarını 2021 yılında yaşadı.

Nisan ayında Apple’ın iOS 14.5 ve AppTrackingTransparency (ATT) çerçevesini kullanıma sunmasıyla birlikte mobil pazarlama endüstrisi, kullanıcı gizliliğini ve takibini yeniden ele almak zorunda kaldı. ATT onaylarına dair ilk tahminler, kullanıcıların %5’inin takibe onay vereceği yönündeydi. Adjust verileri ise Mayıs 2021’de %16 olan bu rakamın şu anda %25 civarında seyrettiğini gösteriyor ve oyun kategorisindeki uygulamalar için onay oranı %30’a ulaşmış durumda.

Rapor, 2.000’den fazla en iyi uygulamanın veri setini baz alıyor

Adjust’ın en iyi 2.000 uygulamasının ve takip ettiği uygulamaların tümünün veri setini baz alan bu küresel rapor kurulumlar, oturumlar, uygulama içinde geçirilen zaman, kullanıcı tutma, reattribution oranları ve diğer metriklerin uzun vadeli küresel trendlerini analiz ediyor. Bu içgörüler, geliştiricilerin ve pazarlamacıların hedef kitlelerini ve uygulama ekonomisinin durumunu daha derinden anlamalarını sağlıyor.

Adjust CEO’su Simon “Bobby” Dussart, “Geçtiğimiz yıl yaşanan zorluklarına rağmen, mobil uygulama ekosistemi gelişmeye devam etti ve uygulama pazarlama endüstrisinin ne kadar güçlü ve adaptasyona açık olduğunu gösterdi” diyor. “Kullanıcılarla buluşmak için pazarlamacıların ve UA ekiplerinin veri odaklı stratejileri benimseyerek kullanıcı tutma oranını iyileştirmesi ve ayrıca yeni ve mevcut kullanıcıları bulmaya, attribute etmeye ve ölçümlemeye devam etmeleri gerekiyor.”

Hisse yatırımı ve kripto uygulamalarında artış.

Diğer ana bulgulardan bazı noktalar:

 • Fintech sektöründeki metrikler artış trendinde. Uygulama kurulumları yıllık bazda %34 ve oturumlar %53 yükseldi.
  • Hisse yatırımı ve kripto uygulamaları, tüm fintech uygulama kurulumlarının sırasıyla %7 ve %2’sini oluştururken, oturumların %17’sini ve %6’sını oluşturdu. Ayrıca kripto uygulamalarının oturum uzunluğu 2021’de 15 dakikanın üzerine çıkarak en uzun ortalama oturum uzunluğuna sahip oldu.
  • Bölgesel rakamlara göre Kuzey Amerika 2021’deki kurulumlarda yıllık bazda %69 artışla ilk sırada yer alırken, bu bölgeyi %62 ile LATAM, %29 ile APAC ve %16 ile EMEA takip etti.
  • Fintech uygulamalarının uygulama içi ciroları, Ocak 2020’den Aralık 2021’e kadar tutarlı bir şekilde yükseliş trendindeydi ve Mart 2021, en yüksek performans gösteren ay oldu.
 • Mobil e-ticaret, en güçlü dönemini yaşıyor. E-ticaret uygulamalarının kurulumları 2021’de yıllık bazda %12 yükselirken Kasım ayı, yıllık ortalamanın %20 üzerine çıkarak en yüksek performans gösteren ay oldu.
  • EMEA ve LATAM bölgeleri, büyüme açısından en dikkat çeken bölgeler oldu ve yıllık bazda sırasıyla %18 ve %14 yükseldi.
  • Mayıs 2021, E-ticaret kategorisinde, uygulama-içi ciro açısından Adjust tarafından tespit edilen en yüksek değerlere sahip ay oldu ve küresel olarak yıllık bazda %46 artış gösterdi.
  • Pazaryeri uygulamaları, 1. günde %27 ve 30. günde %10 oranları ile e-ticaret sektöründeki diğer kategorilerin 1. günde %19 ve 30. günde %7 olan ortalamasından oldukça daha yüksek bir kullanıcı tutma oranı sergiliyor.

 

 • Hyper casual oyunlar popülaritesini koruyor. Bu kategori %27 ile oyun kurulumlarının en yüksek payını oluştururken, aksiyon oyunları ise %30 ile oturumlarda en büyük orana sahip.
  • Oyunların küresel kurulumları, pandeminin 2020’de hızlandırdığı büyümenin ardından 2021’de yıllık bazda %32 arttı ve 2021’in 2. yarısı, 1. yarıya göre %12 daha iyi bir performans gösterdi.
  • Kurulumlardaki büyüme, 2021’de birçok kilit bölgede tutarlı bir seyir izledi. LATAM ve EMEA en yüksek sonuçları görürken, bu bölgeleri APAC ve Kuzey Amerika takip etti.
  • Oturum süreleri, kullanıcı başına günlük oturum sayısı ve uygulama içinde geçirilen süre 2021’de artış gösterdi.
  • Ocak 2021, Adjust tarafından şimdiye kadar en yüksek küresel uygulama içi ciro kaydedilen ay oldu.

Dussart, zorluklar 2022’de devam etse bile, bu yılın uygulamalara duyulan ihtiyacın her zamankinden daha belirgin olduğu bir fırsat yılı olacağını belirtti. “Uygulamalar sadece dünya çapında lider eğlence formatlarına sahip olmakla ve günlük hayatımızdaki işleri kolaylaştıran yollar sunmakla kalmıyor, ayrıca karşılaştığımız sorunlara da çözüm sağlıyorlar ve dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılara güç veriyorlar.”

Daha fazla bulgu için raporun tamamını buradan indirebilirsiniz LINK.

Adjust Hakkında

Adjust, dünyanın dört bir yanındaki büyüme odaklı pazarlamacılara kullanıcı verilerini koruma, kampanya optimizasyonu ve ölçümlemesi çözümleri sunan bir mobil pazarlama analitik platformudur. Binlerce uygulama Adjust’ın iş zekası ve otomasyon çözümlerini kullanırken, küresel müşteri desteğinden yararlanıyor.

Adjust, 2021’de geliştiricilere mobil uygulamalarını büyütmek için güçlü ve entegre çözümler sunan, alanında öncü pazarlama platformu AppLovin’in (Nasdaq: APP) bünyesine katıldı. Adjust hakkında daha fazla bilgi için www.adjust.com/tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.