SariyerSES.com

BAYRAMPAŞA’DA BERBERLER VE KUAFÖR SALONLARI DEZENFEKTE EDİLİYOR

BAYRAMPAŞA’DA BERBERLER VE KUAFÖR SALONLARI DEZENFEKTE EDİLİYOR
25 Temmuz 2020 - 15:12

Koronavirüsün yayılmasını önlemek amacıyla uzun bir süredir kapalı tutulan ve 11 Mayıs Pazartesi günü yeniden hizmet vermeye başlayacak olan Bayrampaşa’daki berber, kuaför ve güzellik salonları belediye ekiplerince bir bir dezenfekte ediliyor.

Bayrampaşa Belediyesi, koronavirüs ile mücadele tedbirleri kapsamında uzun bir süredir kapalı tutulan ve alınan son kararla 11 Mayıs Pazartesi günü yeniden açılacak olan ilçedeki berber, kuaför ve güzellik salonlarında dezenfekte çalışması gerçekleştiriyor. Toplum sağlığını korumak amacıyla yapılan dezenfekte çalışmasının Bayrampaşa’daki toplam 400 berber, kuaför ve güzellik salonunda en kısa sürede tamamlanması planlanıyor.

BAKANLIKTAN BERBERLER İÇİN GENELGE

İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine 11 Mayıs’ta açılacak olan berber, kuaför ve güzellik salonları ile ilgili yeni bir genelge gönderdi.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeye göre;

-“Berber/Güzellik Salonu/Kuaförlerin Açılması” konulu genelge ile koronavirüs tedbirleri kapsamında geçici süreliğine kapatılan ve 11 Mayıs Pazartesi günü yeniden açılacak bu iş yerlerinin çalışma usül ve esasları yeniden belirlendi.

-Genelgeye göre; pazartesi günü açılacak olan berber, güzellik salonu, kuaförler, 09.00-21.00 saatleri arasında faaliyet yürütebilecek.

-Berber, güzellik salonu, kuaförlerde, müşterilere, randevu sistemiyle hizmet sunumu esas olacak.

-Bu iş yerlerinde çalışanlar muhakkak surette maske kullanacak, müşteriler ise işlem süresince maske kullanacak ancak yapılacak işleme göre müşteriler maskeyi çıkarabilecek.

-Müşteriye yönelik işleme başlanmadan önce mutlaka müşterinin oturacağı, temas edebileceği tüm alanlar ile zeminin temizliği/dezenfeksiyonu yapılacak, her işlem sonrası bu temizlik tekrarlanacak.

-Müşteriye hizmet esnasında kullanılan tüm malzemeler hizmet sunumuna başlamadan önce temizlik, dezenfeksiyon/sterilizasyon işlemi uygulanacak, bu işlem her müşteri için tekrarlanacak.

-Saç kesimi, yıkama, boyama vb. hizmetler esnasında kullanılan havlu, önlük gibi malzemeler tek kullanımlık malzemeler olacak, ya da her müşteri için ayrı malzeme olması (kişiye özel havlu, önlük vb.) sağlanacak.

-Müşteriye isterse kendi kişisel havlu, tarak vb. malzemelerin yanlarında getirebilecekleri hususu randevu aşamasında bildirilecek.

-Berberlerde jilet/ustura ile sakal tıraşı yapılması hizmeti geçici süreliğine verilmeyecek, ancak sakal traşı makine ile kısaltılma şeklinde yapılabilecek.

-Bayan kuaförleri ve güzellik merkezlerinde, cilt bakımı, makyaj ve kalıcı makyaj hizmetleri geçici süreliğine verilmeyecek, bunların dışındaki faaaliyetlere ise devam edilebilecek.

-Ense fırçası kullanımı, dezenfekte edilmesinde yaşanan sıkıntılar ve çok fazla yere/yüzeye temas etmesi nedeniyle geçici süreliğine durdurulacak.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.