SariyerSES.com

Bir Cumhuriyet Kadınından “akşamüstü” Tadında Şiirler

Bir Cumhuriyet Kadınından “akşamüstü” Tadında Şiirler
24 Eylül 2021 - 9:11

Bir Cumhuriyet kadını olan, aynı zamanda Türkçe’ye de önem ve gönül veren Nuran Müftüoğlu Güler 27 Ekim 1956’da Bayburt’ta doğdu. Duygu dünyasını “akşamüstü” şiir kitabında yer alan şiirlerini ve kendi fırçasıyla şekillenen yağlı boya tablolarının görsellerini bir araya getirerek çok özel bir kitaba imza attı.

 

Nuran Müftüoğlu Güler, uzun yıllar bankacılık sektöründe disiplinli ve başarılı bir çalışma biçimi ile yöneticilik yaptı. Dinamik çalışma hayatının yanı sıra Atatürkçü Düşünce Derneği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nde yönetim kurulu üyeliğinde bulunmasının yanı sıra Cumhuriyet Kadınları Derneği’nin de kurucu üyelerinden olarak yönetim kurulu üyeliğinde de yer aldı. Cumhuriyet Kadınları derneğinden bir partinin yönetimi almasından sonra istifa eden ve ilgili derneğin son günlerde Afganistan konusundaki tutumu nedeniyle istifasında ki haklılığı gördüğünü açıklayan Nuran Müftüoğlu Güler, örnek bir Cumhuriyet Kadını olarak şimdilerde yalnızca edebiyat ve sanat dünyası içerisinde yaşama katkı sunmaya devam etmektedir.

 

ŞAMAN VE ŞİİR

 

gelmişime geçmişime

belki tüm zamanlarıma vuran

derin bir sızı

öyle buruk öyle kırık

öyle inceden

 

ışık yüzlü bir şaman süzüldü

karanlık geceden

dedi ki

“bu sayrılığın tanısı üzgü

umarı koşuk

günde üç öğün”

 

O gün bu gün

nasıl ve neredeysem

çıkarırım bir bir

her gün üç şiir

yüreğimin inci kesesinden…

 

Nuran Müftüoğlu Güler, şiire dair düşüncesini bu şiiriyle özetlemiş, resim sanatını da aynı duyguların göze aksetmesi olarak yorumlamıştır.

 

Sanata ve sanatçıya kıymet veren Nuran Müftüoğlu Güler, sanatçı kişiliğinin bir dışa vurumu olarak “akşamüstü” şiir kitabını şiir ve sanat severlerle buluşturmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. İleri gelen bir çok online satış noktalarından kitaba ulaşmak mümkün olmakla birlikte ikinci kitabının da yakında şiir ve sanat severlerle buluşturmak üzere yayınevleri ile görüştüğü müjdesini verdi.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.