SariyerSES.com

CENDERE CADDESİNİN ADI AZERBAYCAN CADDESİ OLARAK DEĞİŞTİ

CENDERE CADDESİNİN ADI AZERBAYCAN CADDESİ OLARAK DEĞİŞTİ
07 Şubat 2021 - 13:20

İçişleri Bakanlığı, İBB, Azerbaycan Konsolosluğu ve Sarıyer Belediyesinin ortaklaşa yaptığı çalışmalar sonucu Ayazağa Vadi İstanbul’un önündeki Cendere Caddesinin adı yapılan tören ile Azerbaycan Caddesi olarak değiştirildi.

Vadi İstanbul sitesinin önünde sabah saat 11.00 de yapılan açılışa Azerbaycan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Narmina Mustafayeva, İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, Sarıyer Belediye başkan yardımcıları ve meclis üyeleri katıldı.

Ayazağa’dan Kağıthane’ye uzanan Cendere Caddesi’nin adı Azerbaycan Caddesi oldu. Azerbaycan Cumhuriyeti İstanbul Eski Başkonsolosu Mesim Haciyev’in müracaatının ardından Sarıyer Belediye Meclisi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin aldığı ortak kararla adı değiştirilen caddenin tabelaları kısa sürede yenilendi.

“BİRLİKTELİK ÇOK ÖNEMLİ”

Açılış programında konuşma yapan Belediye Başkanı Şükrü Genç; yolların sadece araçlar için olmadığını gönül köprüsü olarak da yapıldığını dile getirerek; “Biz buraya çok güzel bir gönül köprüsü yaptık aslında” dedi. Dostluk ve kardeşlik mesajı veren Başkan Genç konuşmasını şöyle tamamladı: “İki ülke arasındaki birliktelik çok önemli. Bu yolun, bu birlikteliğin Azerbaycan’a kadar ulaşacağına gönülden inanıyorum.”

“BU YOL KARDEŞLİĞİMİZİN GÖSTERGESİDİR”

Azerbaycan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Narmina Mustafayeva açılışta yaptığı konuşmada, Sarıyer Belediyesi ve İBB ekiplerine teşekkürlerini ileterek sözlerine başladı. “Bu açılışın dostluk ve kardeşlik hislerinin göstergesi olarak görüyorum” diyen Mustafayeva konuşmasını şöyle sürdürdü: “Birbirimize güç katıyoruz. 2020’de verdiğimiz vatan savaşında bizlerin yanında olmanız ve bizi desteklemeniz çok önemliydi. Azerbaycan adının bu kalabalık caddede gözler önünde olması bizler için çok değerli. Bizim ülkelerimizin güçlü olması ve halklarımızın kardeşlik içinde yaşaması için bayraklarımızın her zaman yan yana dalgalanması gerekiyor.

“BİR SİMGE OLMASINI DİLİYORUM”

Törende konuşma yapan İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar ise “Bu caddenin burada başlayan gönül köprüsünün bir simgesi olmasını diliyorum. Azerbaycan’da çok görev yaptım, bu vesileyle oradaki dostlarımıza da selamlarımızı iletmiş olayım. Bu caddenin somutlaştırdığı birlikteliğin hiç bitmemesini, kardeşçe yan yana olduğumuzu belirtmek istiyorum.” dedi.

kırıkkale escort

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.