SariyerSES.com

CPEC PROJESİNDE ÜÇÜNCÜ TARAFLARIN KATILIMINA AÇIĞIZ

CPEC PROJESİNDE ÜÇÜNCÜ TARAFLARIN KATILIMINA AÇIĞIZ
23 Ağustos 2022 - 14:51

Global Times: Pakistan Başbakanı, CPEC sürdürülebilir yerli ekonomik modernizasyonun temellerini atarken bölge içinde ve bölge genelinde büyümeyi, makul olarak atılacak bir sonraki adım olarak tanımladı

PEKİN, 23 Ağustos 2022 / — Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, geçenlerde Global Times’a verdiği özel röportajda, Bir Kuşak, Bir Yol Girişimi’nin en büyük projesine üçüncü tarafların katılımına açık olduklarını ifade ederek bölge içindeki ve bölgedeki pazarları birbirine bağlamak için uluslararası bir bağlantı girişimi olan Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’nun (CPEC) büyümesinin makul olarak atılacak bir sonraki adım olduğunu söyledi.

CPEC, 2013 yılında kuruluşundan bu yana hızlı ve somut bir ilerleme kaydetmeye devam etmektedir. Şerif, CPEC’in son on yıldır Pakistan’ın enerji ve altyapı açmazlarını hafifleterek sürdürülebilir ekonomik modernizasyon temelinin oluşturulmasına yardımcı olduğunu söyledi.

“Üçüncü taraf katılımı arttıkça her zaman CPEC’i canlandıran kazan-kazan ruhunu sergilenerek Pakistan’ın yeni büyük pazarların birleşimindeki benzersiz rolünden daha fazla ortak dostun faydalanmasını bekliyoruz.”

Başkan, uluslararası bir bağlantı girişimi olarak, CPEC’in bölge içindeki ve bölgedeki pazarları birbirine bağlamak için büyümesinin makul olarak atılacak bir sonraki adım olduğunu söyledi.

Şerif, CPEC’in ortak refah ve istikrar arayışında bölgeyi bir araya getirmeyi hedeflediğini söyledi. Bu yaklaşımın kimseyi hedef almadığını ve hiçbir tarafı dışlamaya çalışmadığını belirten Şerif, projenin daha fazla uluslararası iş birliğine ilham vermesini ve bölgenin yoksunluk ve ihtilaf döngüsünü kırmasına yardımcı olmasını umduğunu belirtti.

Pakistan Başbakanı, olaylara sıfır toplamlı bir bakış açısıyla bakan ve “halklarımızın kalkınmanın meyvelerinden yoksun kalmasını isteyen” kişiler dışında CPEC’in makul bir şekilde bir “tehdit” olarak algılanamayacağını söyledi.

Şerif, Pakistan’ın Çin-Pakistan Ekonomik koridorunun (CPEC) Afganistan’a genişletilmesini desteklediğini belirtti. “Çabalarımızın, bölgemizin istikrar ve uzun vadeli refahına katkıda bulunan barışçı, istikrarlı, müreffeh ve bağlantılı bir Afganistan görmek amacıyla Afganistan ile uluslararası iş birliğinin devamını sağlamasını umut ediyoruz”

Başbakan, ayrıca program takvimine uyulduğundan emin olmak için Gwadar da dahil olmak üzere çok sayıda CPEC projesini ziyaret ettiğini de belirtti. Yapım aşamasındaki CPEC projelerinin zamanında tamamlanarak, karşılıklı ekonomik iş birliğinin gelecekteki gündemi için yapı taşları olarak hizmet etmesinin kendisi için her zaman öncelik olduğunu ifade etti.

Erken hasat aşamasının başarısının ardından CPEC’in faydalarının giderek daha çok gözler önüne serildiğini sözlerine ekledi.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.