SariyerSES.com

EMİRGAN IN EFSANE MUHTARI BAKİ KIZGINKAYA 91 YAŞINDA VEFAT ETTİ

EMİRGAN IN EFSANE MUHTARI BAKİ KIZGINKAYA 91 YAŞINDA VEFAT ETTİ
04 Nisan 2021 - 12:51

29 Mart 2009’da 48.665.000 Türkiye Cumhuriyeti seçmeni, Belediye Başkanları ve Belediye Meclis Üyelerini seçecek, aynı zamanda mahalle ve köy muhtarlarını seçecekti. .

İstanbul Boğazı’nın Avrupa yakasında bulunan şirin bir semti olan Emirgan’ın efsane muhtarıydı ” kelebeği olan muhtar ” …

Baki Kızgınkaya, 1930 yılının bahar ayında Erzincan’da çok fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelir. Bir buçuk yaşında babasız, daha sonra üvey babası onu kabul etmez, annesi yeniden evlendikten sonra teyzesi tarafından büyütülür. Ortaokulu tamamlamadan okulu bırakır.

Askerlik görevinden sonra 1952’de beş parasız İstanbul’a gelerek bulunduğu bir kafede yatıp-kalkmaya başlar. İlk olarak Fener ve Balat’ın işçi mahallelerinde yaşar. Burada, ayakkabıları onarır, bir şirkette hamallık yapar, ancak vücudu ağır çalışmaya dayanamaz. Gittiği doktor ona ağır yükleri kaldırmamasını ve yeni bir iş bulmasını tavsiye eder.

Sonralarda yapacağı sanat olan fotoğrafçılığı hiç çalışmadan kendi kendine öğrenir. Eyüp ve Beyoğlu mahalleleri artık onun mekanlarıdır. Hedefini koyar ve sonrasında 22 yıl boyunca İstanbul’un en zengin işadamlarından Sakıp Sabancı’da 2002’yılından itibaren muhteşem özel müzesinin olduğu Emirgan yakındaki “Atlı Köşk” te yaşar. Tüm resepsiyonlarda, fotoğraf düğünlerinde, kokteyllerde, her türlü toplantıda yer alır.

1958’de zarif ve güler yüzlü Sabriye Hanım ile evlenir. Mutlulukla geçen yıllar boyunca 3 çocukları olur.
Baki Kızgınkaya 25 yıl sonra yerleşmeye geldiği Emirgan’da “muhtarlık” görevini yerine getirir. Kırk yıl papyon takan küçük adam hep zarif, dudaklarında kalıcı bir gülümseme, doğal bir nezaket yayarak Emirgan lıların kalplerinde taht kurar. Kışın siyah, yazın beyaz takım elbisesiyle herkesin beğenisini alır.
Tüm Emirgan lılar ve tanıdıkları onu takdir eder sever.  Muhtarlığı bıraktıktan sonra eşiyle birlikte Akçay a yerleşir. Geçtiğimiz günlerde 91 yaşında yaşama veda eder.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.