SariyerSES.com

İASKF ve TASKF BAŞKANI NIN BASİRETSİZLİĞİ BİNLERCE FUTBOLCUYU MAĞDUR ETTİ.,

İASKF ve TASKF BAŞKANI NIN BASİRETSİZLİĞİ BİNLERCE FUTBOLCUYU MAĞDUR ETTİ.,
10 Ekim 2020 - 9:56

2019-20 Futbol sezonun Pandemi nedeniyle profesyonel liglerin tatil edilip sonrasında tamamlanması ile sezon Temmuz 2019 da kapandı. Amatör ligler kaldığı yerden iptal edilerek oynatılmadı.  Ancak basiretsizlik süreci buradan itibaren başlamış oldu. Gerek bilim kurulu ve Sağlık Bakanlığının açıklamaları ile hareket eden federasyonlar önlerindeki sezonun nasıl ve ne şartlarda oynatılacağını belirleyemediler. Bekle gör politikası izlendi. Her geçen gün ve saatler, dakikalar, saniyeler, bu işten para kazanan ve ev geçindiren amatör futbolcular için zarar demekti. Bu sporcular önlerini göremedikleri için yaşamları için plan yapamadı ve bu süreçte karşılarına çıkan zorluklara göğüs germek durumunda kaldılar. Sadece futbolcular mı? Antrenörler, saha komiserleri, sağlıkçılar, malzemeciler, kondisyonerler, fizyoterapistler, kulüp doktorları da mağdur oldular. Oysa ki her sezon TFF tarafından amatörlere hatırı sayılır bütçe ayrılmakta…. Ayrıca diğer gelirler ile eski paraya göre Trilyonluk bütçesi olan İASKF ve TASKF ye verilen bu paralar nereye harcandı ve harcanıyor????

Bulunduğu mevki yi iş yeri ve işiymiş gibi gören İASKF ve TASKF başkanı makamını kaybetmemek adına üstündekiler ile iyi geçinmeyi, altındakileri de mağdur etmeyi sürdürüyor. Bu basiretsizliğini örtmek için BAL kulüplerinin biz üstleniriz demesine rağmen Test Ölçüm masraflarını ortaya atarak bu belirsizlikten sıyrılmaya çalışmak istedi. Ama saha içerisindeki emekçiler bu mazeretlere inanmayarak önce 100 kişilik bir futbolcu grubu ile İASKF önünde, sonrasında da 1000 kişilik (Tüm Türkiye) futbolcu grubu ile TFF Riva Tesisleri önünde protesto gösterileri sonucun da İASKF ve TASKF başkanını istifaya davet ettiler.

İASKF başkanı ve yönetimi, Pandemi süreci başladığında tüm kulüplerin mevcut sezonki tescilli futbolcu kadrolarını belirleyip süreç bitene kadar asgari ücret ödemeleri yaparak mağduriyeti giderebilirdi. Ya da öncelikle BAL ligini oynatır ve süreç takip edilerek SAL, 1.Amatör ve 2. Amatörü Pandemi ye uygun olan stadları belirleyip, maç aralarını uzatıp, ilçe belediyelerinde desteğini alarak oynatabilirdi.

İASKF ve TASKF başkanı bu gibi durumlarda kimseyi karşısına almamak için “küçük olsun benim olsun” zihniyeti ile yönetmeye çalışırken, asıl saha içi emekçilerini bir kenara atmakta olduğunu görmedi.

SONUÇ, İASKF ve TASKF başkanı ile yönetimi, yönetemediği için derhal İSTİFA ETMELİ ve yerini yönetebilecek adaylara terk etmelidir. Yeni gelecek yönetim ise ilk yapacağı işin TÜZÜK TADİL genel kurulu olması gerekir. Bundan böyle her gelen yönetim ancak “2 dönem görev yapabilir” ibaresini tüzüğe koydurması yapılacak en doğru iştir.  

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.