SariyerSES.com

İSTANBUL’UN FETHİ BAYRAMPAŞA’DA COŞKUYLA KUTLANDI

İSTANBUL’UN FETHİ BAYRAMPAŞA’DA COŞKUYLA KUTLANDI
29 Mayıs 2021 - 13:28

Bayrampaşa Belediyesi, İstanbul’un Fethi’nin 568. yılını coşkulu bir programla kutladı. Mehteran takımının gösterisi ile başlayan program çeşitli etkinliklerle devam etti. Kutlama programında konuşan Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, “İstanbul’un fethi, hiç şüphe yok ki, milletimizin şeref ve zaferlerle süslü muhteşem tarihi içindeki en büyük zaferlerinden biridir” dedi.

Bayrampaşa Belediyesi, İstanbul’un Fethi’nin 568. yılı münasebetiyle coşkulu bir kutlama programı düzenledi. Demirkapı Caddesi’nde mehteran takımının gösterisi ile başlayan program Atatürk Parkı’nda Kur’an-ı Kerim tilaveti, protokol konuşmaları, müzik ve şiir dinletisi ile devam etti. Ardından da fetih duası yapıldı. Başkan Atila Aydıner’in ev sahipliğinde, sosyal mesafe kuralına uygun olarak gerçekleştirilen programa Bayrampaşa Kaymakamı Dr. Soner Şenel, AK Parti Bayrampaşa İlçe Başkanı Ersin Saçlı, belediye başkan yardımcıları ve meclis üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

“FATİH SULTAN MEHMED İSTANBUL’U İSLAM’IN AYDINLIĞI İLE TANIŞTIRDI”

Kutlu fetih programında konuşan Başkan Atila Aydıner, “İstanbul’un fethi, hiç şüphe yok ki, milletimizin şeref ve zaferlerle süslü muhteşem tarihi içindeki en büyük zaferlerinden biridir. Bu vesileyle İstanbul’un Fethi’nin 568. yılını yürekten kutluyorum.  Tertemiz kanlarını dökerek ve asil canlarını vererek İstanbul’u bizlere miras bırakan İstanbul’un Fatihi Fatih Sultan Mehmed Han’ı ve onun şanlı askerlerini bugün burada minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz. Ruhları şad, mekânları cennet olsun” dedi.

İstanbul’un fethiyle dünyada aydınlık bir çağ açıldığını belirten Başkan Aydıner sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fetihle birlikte Türk-İslam kültürüyle tanışan İstanbul, tepeden tırnağa dönüşmüştür. Dönüşen İstanbul bilim, kültür, sanat ve en önemlisi hoşgörü merkezi olmuştur. Fetihten önce İstanbul’u terk eden ilim adamları ve sanatçılar, İstanbul’da yeşeren eşsiz hoşgörünün kokusunu alarak tekrar İstanbul’a dönmeye başlamıştır. Fatih Sultan Mehmed ile birlikte İstanbul asr-ı saadeti yaşamıştır. Fatih, İstanbul’u fethetmemiş olsaydı şehri süsleyen camiler olmayacak, gökkubeyi inleten ve ruhumuzu serinleten ezanlar okunmayacaktı. Bizans’ın köhne anlayışına teslim olan İstanbul, karanlıklar içinde kalarak İslam’ın aydınlığı ile tanışamayacaktı. Allah’a şükür, kutlu fetih sayesinde bugün bizler buradayız; dilimizi konuşuyor, dinimizi yaşıyoruz. Camilerimiz şehrin dört bir yanını süsleyen yıldızlar gibi göğe uzanıyor. Farklı diller, farklı dinler, farklı kültürler hoşgörünün başkenti İstanbul’da huzur içinde kardeşçe yaşıyor.”

BAŞKAN AYDINER FATİH SULTAN MEHMED HAN’IN TÜRBESİNİ ZİYARET ETTİ

Öte yandan, Başkan Atila Aydıner Bayrampaşa’daki fetih kutlaması öncesi AK Parti İlçe Başkanı Ersin Saçlı ve 21 gençle birlikte Fatih Sultan Mehmed Han’ın Fatih Camii’nde yer alan türbesini ziyaret etti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.