SariyerSES.com

KENT KÜLTÜRÜ DERGİSİ b+

KENT KÜLTÜRÜ DERGİSİ b+
22 Şubat 2021 - 17:39

b+’nın Yeni Sayısı Yayında

Beşiktaş’ın sokaklarında gezen, Boğaz’ında rüzgârı hisseden herkes için kente ve kent yaşamına dair yeni deneyimler sunan b+’nın yeni sayısı zengin içeriğiyle yayında. 2020’nin son sayısında Başkan Rıza Akpolat da “2020’de tüm olumsuzluklara rağmen, Beşiktaş’ta yükselen dayanışma ruhu yarınlarımıza dair en büyük umut kaynağımız. Birlikte hareket ettiğimizde aşamayacağımız engel olmadığını gördük. Beşiktaş’ta birlikteliğimizden aldığımız güçle yeni bir hayat inşa ediyor ve yarına umutla bakıyoruz” diyerek yeni yıl tebrik mesajını iletti.

Yeni sayıda, Beşiktaş’ın sanat ve edebiyat ilişkisi çeşitli yönleriyle ele alınıyor. b+’nın Yayın Yönetmeni Görkem Kızılkayak’ın “Şairin Kent Rehberi” başlıklı yazısı Beşiktaş’ı, Behçet Necatigil, Orhan Veli, Yahya Kemal gibi şair ve edebiyatçılarımızın dizeleri ve tanıklıklarıyla anlatıyor. Devasa alanları sanat eserine dönüştüren Land Art (Kırsal Sanat) sanatçısı Saype belediyemizin de destekçileri arasında yer aldığı “Beyond Walls-Duvarların Ötesi” projesi kapsamında Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü Bahçesi, Beykoz Çayırı ve Atatürk Köprüsü’ne bağlı bulunan yüzen platformda üç ayrı esere imza atmıştı. Saype hem projesinin doğuşunu hem de çalışmalarını projenin mimarlarından Görkem Kızılkayak’a anlattı. Bu projenin bir diğer destekçisi de İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu’ydu. Başkonsolos Julien Thöni ile de İstanbul izlenimlerini, İsviçre ve Türkiye arasındaki kültürel ve ticari ilişkileri, planladığı projelerini konuştuk. Heykel sanatının iyi örneklerini kamusal alanda Beşiktaşlılarla buluşturan belediyemiz, ünlü şairimiz Melih Cevdet Anday’ın yakılan heykelini onararak Şairler Sofası Parkı’ndaki yerine yerleştirdi. Bu yılki Bienal’de sergilenen iki eser de kalıcı olarak Sanatçılar ve Aykut Barka Deprem parklarına yerleştirildi. Salgından en fazla etkilenen sektörlerin başında gelen sanat kurumlarının bu zorlu dönemi nasıl atlattıklarını ve yeni projelerini de “Sanata Sığınmak” başlıklı röportajlarımızdan okuyabilirsiniz. Adını kadın dayanışmasını anlatan mitolojik bir öyküden alan Procne Kadın Korosu üyelerinden Pınar Karadeniz hem koronun öyküsünü hem de salgın döneminde yaptıkları yeni çalışmaları anlattı.

b+’nın her sayısında etraflıca incelenen semt başlığımızın bu ayki mahallesi Yıldız’dı. Yıldız’ın görkemli tarihine rağmen sakin köşelerinde kendi halinde akan ağırbaşlı hayatın izlerini ve değişimini sayfalarımızda bulacaksınız. Beşiktaş’ın köklü spor kulüplerinden Yıldız Spor’un hikâyesi, Beşiktaşlı efsane futbolcu Refik Osman Top’un ve Beşiktaşlı Tarihçi Cavid Baysun’un hayat öyküsü de b+’nın özel konuları arasında. Bu sayının bisiklet rotasının başlığı Yokuştaş. Aydan Çelik, Dolmabahçe’den Aşiyan’a kıyıdan giden rotayı bu sefer bisikletle yokuşları kah tırmanarak kah inerek sizin için aştı ve haritaladı.

Belediyemiz, COVID-19 ile mücadelede hemen harekete geçip kısa sürede organize olarak salgından en fazla etkilenen yalnız yaşayan, engelli ve dezavantajlı komşularımızın yanında olmuştu. Salgının ikinci dalgasının yaşandığı bu günlerde ise belediyemiz tüm hizmetlerinin yanı sıra Saha Çözüm Hareketi’ni hayata geçirdi. Alanında uzman gençlerden oluşturulan ve vatandaşların sorunlarını bizzat yerinde dinleyerek çözüm üreten ekiplerin çalışmalarını ve yeni hizmete giren Kadın Dayanışma ve Yaşam Merkezi ile ilgili bilgileri de dergimizde bulacaksınız. Virüs ve Uygarlık başlıklı makalemizde de çağımız filozof ve felsefecilerinin koronavirüs sonrası ile ilgili yorumlarını ve öngörülerini okuyabilirsiniz.

b+ dergisinin eski sayılarını okumak için tıklayınız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.