SariyerSES.com

KİREÇBURNU GÜMRÜKÇÜ İSHAK AĞA CAMİİN DE NELER OLUYOR?????

KİREÇBURNU GÜMRÜKÇÜ İSHAK AĞA CAMİİN DE NELER OLUYOR?????
26 Kasım 2020 - 13:11

Vakıflar Müdürlüğü ve Sarıyer müftülüğü hangi hesapların peşinde!!!!!

1 ay önce Vakıflar Müdürlüğü ile Sarıyer Müftülüğü, caminin depreme karşı dayanıksız olduğu belirten yıkım kararı ile ilgili bir yazı hazırlıyor. Yazı hazırladıktan sonra cami cemaatine 1 hafta sonra duyuruluyor. (İtiraz sürecini engellemek için yapıldığı söyleniyor) Bu karar Vakıflar Müdürlüğü üzerinden Sarıyer Kaymakamlığına, Sarıyer Müftülüğüne ve usulen Sarıyer Belediyesine bildirimi yapılıyor.   

Cami 1951 yılında yığma tuğla ve taş karışımı ile minare ise betonarme olarak 1975 yılında yapılıyor. (Her iki yapının da resmi projeleri Vakıflar Müdürlüğünde mevcut) 1999 ve daha sonra İstanbul’da olan depremler sonucu caminin hiçbir noktasında deprem ile ilgili olumsuz bir belirti oluşmuyor. Bu depremler sonrası Diyanet İşleri Başkanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğüne bir yazı göndererek kuruma ait camilerde deprem dayanıklılığı testi içeren bir raporlama istiyor. İshak Ağa camiini 2001 yılında Vakıflar Müdürlüğünün ihalesini kazanan bir firma aracılığı ile Fatih Belediyesi sorumluluğun da cami binasından ve minaresinden numuneler alınarak rapor hazırlanıyor. Rapor da minarenin risk arz ettiği belirtiliyor.  Yine Diyanet İşleri Başkanlığı son İzmir depremi sonrası Vakıflar Genel Müdürlüğüne yine böyle bir bildirim yaparak test raporu istiyor. Vakıflar Müdürlüğünce yetkilendirilen bir firma aracılığı ile yapılan test sonucu sadece minarenin riskli olduğunu değil binanın da risk taşıdığını içerir bir rapor hazırlanıyor ve yıkım kararı çıkıyor.

Oysaki cami ana binasının duvarları 1,5 metre genişliğinde yapılmış. Ana bina sağlam bir mimari uygulama sonucu yığma tuğla ve kaya ile minare ise betonarme olarak yapılmış. Yani camii herhangi bir yüksek şiddetli bir depreme karşı dayanıklı yapılmış.  Caminin bulunduğu nokta da en yakın cami alternatifi Tarabya, Çayırbaşı ve Ömürtepe olarak görülüyor. Yani o nokta da yaşayan cami cemaatine diğer cami alternatifleri uzak yerlerde bulunuyor.  

Yaklaşık 20 yıl önce minare ile ilgili riskli rapor verilmesine rağmen bugüne kadar ne Vakıflar Müdürlüğünden ne de Sarıyer Müftülüğünden onarım ile ilgili hiçbir müdahale olmamış. 20 yıl boyunca cami cemaati risk altında ibadetini yapmak durumunda kalmış.

Bu yıkım kararı üzerine cami cemaati, Kireçburnu Muhtarlığı, esnaf, mahalle sakinleri, Sarıyer Belediyesinin ve Sarıyer Kaymakamlığının desteği ile yaklaşık (özellikle çevre esnaf ve sakinlerden) 200 imza toplanarak itiraz dilekçesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul Şubesine, Vakıflar Müdürlüğüne, Sarıyer Müftülüğüne ve usulen Sarıyer Belediyesine verilmiş.

Cami cemaati ve mahalle sakinleri Vakıflar Müdürlüğüne ve Sarıyer Müftülüğüne soruyor;

  • Cami varsayalım yıkılacaksa, Vakıflar Müdürlüğü tarafından yeni cami yapımı için bütçe ayrılmış mı?
  • Ayrıldı ise cami cemaatine ve mahalle sakinlerine, yeni cami ne zaman ibadete açılacak?
  • Ayrıca deprem riski taşıyan rapor için, kanunen 4 bilirkişi ve 3 denetleyicinin imzasını içeren bir rapor var mı?

Cami cemaati ve mahalle sakinleri bu yıkıma karşı olduklarını ve bu alanı kimseye peşkeş çektirmeyeceklerini belirten mesajı verdiler.

Cami ana bina sıva altı kesit görseli
Minare sıva altı kesit görseli
Test İçin Alınan
Minare Sıva Altı Kesit Örneği

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.