SariyerSES.com

KIRMIZI BÜLTENLE ARANAN ÜRFİ ÇETİNKAYA SARIYER’DE TUTUKLANDI

KIRMIZI BÜLTENLE ARANAN ÜRFİ ÇETİNKAYA SARIYER’DE TUTUKLANDI
12 Nisan 2023 - 19:21

Uyuşturucu ticareti suçundan kırmızı bültenle aranırken dün yakalanan, hakkında 24 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan suç örgütü lideri Ürfi Çetinkaya, adliyedeki işlemlerinin ardından tutuklanarak Metris Cezaevi’ne gönderildi.

 Uyuşturucu ticareti suçundan kırmızı bültenle aranırken dün yakalanan, hakkında 24 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan suç örgütü lideri Ürfi Çetinkaya, adliyedeki işlemlerinin ardından tutuklanarak Metris Cezaevi’ne gönderildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, dün yaklaşık 10 yıldır firari olan Ürfi Çetinkaya’nın Sarıyer’de kaldığı villaya Terörle Mücadele ve Narkotik Suçlarla Mücadele birimlerince düzenlenen operasyonla gözaltına alındığını duyurmuştu. Operasyon sırasında Çetinkaya’nın saklandığı evde dışarı çıkmamak için kendine özel bir diş muayenehanesi yaptırdığının belirlendiği, Narkotik Daire Başkanlığı’nın ilk defa bu operasyonda Köpek Eğitim Akademisi’nde yetiştirilen teknoloji arama köpekleri Rio ve Athena’nın kullanıldığını duyurmuştu. Rio ve Athena sayesinde villadaki tuvaletlerde duvarların arkasında gizlenen telefonlar bulunduğu belirtilmişti.

 

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

Ürfi Çetinkaya ile gözaltına alınan ve örgüt üyesi olduğu belirtilen 5 kişi, bugün Bayrampaşa Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildi. Sağlık kontrolünün ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü Vatan Yerleşkesi’ne getirilen Çetinkaya ve beraberindekiler, işlemlerinin ardından Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi.

Çetinkaya, ilk olarak çevik kuvvet polislerinin geniş güvenlik önlemleri altında eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan’a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı İstanbul 59. Asliye Ceza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Hakkında yakalama kararı bulunan Çetinkaya, savunmasını verdikten sonra Artvin Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı ‘uyuşturucu ticareti’ davası kapsamında talimat yoluyla ifadesi alınmak üzere İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

OPERASYONA İLİŞKİN YENİ DETAYLAR ORTAYA ÇIKTI

Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ile İstihbarat Daire Başkanlığı tarafından yapılan operasyona dair yeni detaylar ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre polis, Çetinkaya’nın Sarıyer’de Uskumruköy’de kaldığı yönünde ihbar aldı.

SÜREKLİ EVE GİRİP ÇIKAN KİŞİ FİZYOTERAPİST ÇIKTI
Ekipler yaptıkları çalışmalarda bölgedeki en korunaklı villanın Zekeriyaköy Manolya sokakta olduğunu tespit etti. Bunun üzerine villayı izlemeye alan ekipler bir kişinin sürekli eve girip çıktığını gördü. Ekipler eve girip çıkan kişinin kim olduğunu tespit etmek için villaya giden yol güzergahı üzerinde uygulama noktası kurdu. Uygulamada şüpheli kişinin aracı durduruldu ve kimliğine bakıldı. İsim bilgileri alınan A.Ö.’nün fizyoterapist olduğu belirlendi.

KENDİNE ÖZEL DİŞ MUAYENEHANESİ BİLE YAPTIRMIŞ
Belden aşağısı engelli olan Ürfi Çetinkaya’nın sağlık durumunu göz önünde bulunduran ekipler, Çetinkaya’nın fizik tedavi alabileceğini düşünerek söz konusu villayı bir süre daha izledi. Uzun süren fiziki takiplerin ardından dün villaya operasyon düzenlendi. Çetinkaya burada gözaltına alındı. Çetinkaya’nın saklandığı evde dışarı çıkmamak için kendine özel bir diş muayenehanesi yaptırdığı da belirlendi.

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ile İstihbarat Daire Başkanlığı tarafından yapılan operasyona dair yeni detaylar ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre polis, Çetinkaya’nın Sarıyer’de Uskumruköy’de kaldığı yönünde ihbar aldı.

 

İLK DEFA TEKNOLOJİ ARAMA KÖPEKLERİ KULLANILDI

Öte yandan Narkotik Daire Başkanlığı ilk defa bu operasyonda Köpek Eğitim Akademisi’nde yetiştirilen teknoloji arama köpekleri Rio ve Atena kullanıldı. Bu köpekler sayesinde evdeki tuvaletlerdeki duvarların arkasında gizlenen telefonlar bulundu. Yakalanmamak için dijital materyal kullanmayan çevresindeki insanlara da kullandırmayan Çetinkaya’nın sakladığı bu telefonları ihtiyaç durumunda kullandıkları daha sonra yine sakladıkları öğrenildi.

KESİNLEŞMİŞ HAPİS CEZASI NEDENİYLE TUTUKLANDI

Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla ifadesi alınan Çetinkaya’nın yargılandığı bu suçtan tutuklanmasına ve dosyanın da Artvin’deki mahkemeye gönderilmesine karar verildi.

Çetinkaya, son olarak da 24 yıllık kesinleşmiş hapis cezası nedeniyle İnfaz Savcılığı’na çıkarıldı. Savcılıkta işlemleri tamamlanan Ürfi Çetinkaya tutuklanarak Metris Cezaevi’ne gönderildiği öğrenildi.

Kaynak: ANKA

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.