SariyerSES.com

OLTA BALIKÇILIĞI İÇİN SINIRLAR ÇİZİLDİ

OLTA BALIKÇILIĞI İÇİN SINIRLAR ÇİZİLDİ
17 Ocak 2021 - 11:35

İçişleri Bakanlığının “Olta Balıkçılığına Yönelik Tedbirler” genelgesine göre, olta balıkçılığı faaliyeti yapılan Sarıyer sahilleri, kişiler arasında en az 3 metre mesafe bırakılacak şekilde boyandı.

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Olta Balıkçılığına Yönelik Tedbirler” konulu genelge gönderdi. Genelgede, olta balıkçılığı faaliyetlerinin başta İstanbul olmak üzere sahil hatlarında kalabalıklara neden olduğu bilgisi verildi. Hal böyle olunca da Sarıyer Belediyesi Zabıta ekipleri kolları sıvadı. Sarıyer’in sahil hattını bir bir gezen zabıtalar, vatandaşları dikkat etmeleri gereken hususlarda uyardı. Emirgan, Baltalimanı ve Aşiyan sahil hattında görev yapan Sarıyer Belediye Zabıta personellerinden Mehmet Üzer, maskelerin uygun olduğu şekilde takılması, sahilde sigara içilmemesi ve sosyal mesafeye uyulması konusunda vatandaşları uyardıklarını ifade ederek vatandaşlardan genellikle olumlu tepkiler aldıklarını dile getirdi.

 

İŞTE OLTA BALIKÇILIĞI İÇİN ALINAN O KARARLAR

 

Koronavirüs vaka ve hasta sayılarındaki yükseliş nedeniyle olta balıkçılığıyla ilgili yeni tedbir kararları alındı. Alınan kararlar şu şekilde sıralandı:

– Olta balıkçılığı faaliyeti yapılan sahil bantlarında kişiler arasında en az 3 metre mesafe bırakılacak.

– Gerekli yer işaretlemeleri (boya, yapışkan yer etiketi vb.) ilgili mahalli idare birimince ivedilikle yapılacak.

– Belirlenmiş her bir alan içerisinde sadece bir kişinin bulunması gerektiği olta balıkçılığı yapan vatandaşlara bildirilecek.

– Belediyelerce olta balıkçılığı faaliyeti icra edilen her bir alan için en az bir zabıta personeli, alan sorumlusu olarak belirlenecek.

Maske kullanılacak, sigara içilmeyecek

 

– Alan sorumlusu olarak belirlenen zabıta personelince, kişilerin sadece belirlenmiş alanlar içerisinde olta balıkçılığı yapmaları sağlanacak.

– Bu alanlarda maskesiz bulunulmasına ve sigara içilmesine kesinlikle müsaade edilmeyecek. Uyarı ve ikazlara uymayan kişilere denetim ekipleri yaptırım uygulayacak.

 

– Amatör ve sportif amaçlı olta balıkçılığı yapılan sahil bantları, denetim ekipleri tarafından düzenli şekilde kontrol edilecek.

Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem uygulanacak. Suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.