SariyerSES.com

PANDEMİ ÖNLEMLERİYLE YENİ YIL

PANDEMİ ÖNLEMLERİYLE YENİ YIL
28 Ocak 2021 - 18:06

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, kullanıcılar yeni yıla fiziksel ve zihinsel olarak yenilenmiş girmek istediler. Ocak ayının ilk haftasında Sağlık ve Fitness uygulamalarındaki kurulumlar Aralık ortalamasına göre %89 arttı ve oturumları %24 yükseldi.

 

Pandemi önlemleriyle yeni yıl: Sosyal iletişim ve yeme-içme uygulamalarının kullanımı 2020’nin son haftasında dünya genelinde zirveye ulaştı.

 

Pandemi önlemleri ve artan COVID-19 vaka sayılarıyla birlikte, 2020’deki yeni yıl, diğerlerinden çok farklıydı. Uygulama pazarlaması platformu Adjust’ın son verileri, tüketicilerin eğlence ve iletişim ihtiyaçları için telefonlarına ne kadar bağlı olduklarını gösteriyor.

 

Bu yıl geniş kitlelerin bir araya gelmesinin yasaklanmasıyla birlikte, Adjust’ın verileri, insanların arkadaşlarıyla ve aileleriyle sosyal iletişim uygulamaları üzerinden bağlı kaldığını gösteriyor.

 

Türkiye’deki kullanıcılar, yeni yıl yaklaştığında daha fazla mesajlaşıyorlar ve ailelerini ve arkadaşlarını arıyorlardı. 31 Aralık’ta sosyal iletişim uygulamalarının indirmeleri %11 arttı.

Yeme-içme uygulamaları, en iyi performanslarını yeni yıl arifesinde gösterdi ve oturumları Aralık ortalamasının %87 üzerine çıktı.

 

“2020’deki pandemi ve ardından gelen kısıtlamalar, tüketicilerin yaşam tarzlarında ve uygulamalarla olan etkileşimlerinde birçok büyük değişikliğe yol açtı ve yılbaşı sezonu da bundan payını aldı,” diyor Adjust’ın kurucu ortağı ve CTO’su Paul H. Müller. “Verilerimiz, uygulamaların yeni yıl kutlamalarının bir parçası haline nasıl geldiğini ve pandemi önlemleri devam ederken 2021’de hangi tüketici alışkanlıklarının gelişeceğini gösteriyor.”


Araştırma, aynı zamanda pandeminin kullanıcıların yeni yıl kararlarındaki motivasyonlarını etkilemediğini ortaya çıkardı. Ocak ayının ilk haftasında Sağlık ve Fitness uygulamalarındaki kurulumlar Aralık ortalamasına göre %89 arttı ve oturumları %24 yükseldi. Kalori takibi uygulamalarında da benzer bir trend görülüyor. Bu uygulamaların kurulumları %91 arttı ve oturumları %34 yükseldi.

 

Gelen kutusu yönetim araçları, yapılacaklar listeleri ve takvimler gibi üretkenlik uygulamaları da Ocak ayının başlarında kurulumlarda %51 ve oturumlarda %12 artış gösterdi. Kişisel gelişim konusunda, birçok kullanıcı bu yıl yeni bir dil öğrenmek istiyor. Ocak ayının ilk haftasındaki dil öğrenme uygulamalarının kurulumları %35 arttı.

 

Türk kullanıcıların 2021’de forma girmek için motivasyonları yüksek. Fitness uygulamalarının kurulumları Ocak ayının ilk haftasında %15 ve oturumları %9 artış gösterdi. Kalori takibi uygulamaları da bu trende ayak uyduruyor ve kurulumlar %60 artarken oturumlar Aralık ortalamasından %16 yüksek.

 

Yeni yıl sezonu boyunca zirveler ve dipler her zaman beklenen bir şey olsa da, markaların bu sezonda kazandığı kullanıcıları tutmaları çok önemli. Pazarlamacılar bu sürede kazandıkları kullanıcılarla sadık bir kitle oluşturabilirler, cirolarını artırabilirler ve uygulamalarının yatırım getirisini yükseltebilirler.

 

Kullanıcı tutma stratejileri hakkında daha fazla bilgi için Adjust’ın Kullanıcı Tutma Raporu’nu buradan indirebilirsiniz.

 

Adjust Hakkında

Adjust, sektörün en önde gelen global app pazarlama platformudur. Mobil uygulama ekonomisinin kalbinde doğan ve teknoloji tutkusuyla büyüyen bu global şirketin dünya genelinde 16 ofisi bulunuyor.

 

Adjust’ın platformu ölçüm, sahtecilik önleme, siber güvenlik ve pazarlama otomasyonu ürünlerini içeriyor. Bu ürünler, Adjust ile çalışan 40,000’i aşkın uygulama için pazarlamayı daha akıllı ve daha güvenli hale getiriyor. Viber, N26, Jam City, Lumos, Rocket Internet ve Tencent Games gibi dünya lideri markalar, bütçelerini korumak ve sonuçlarını iyileştirmek için ürünlerine Adjust’ın çözümlerini entegre ettiler.

 

İletişim bilgileri:                                                                 

Tugce.kangal@prk2.com

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.