SariyerSES.com

PENCEREMDEN SARIYER’İN SON 20 SENESİ

PENCEREMDEN SARIYER’İN SON 20 SENESİ
Avatar
Gürol BAĞCI( gurolbagci17@gmail.com )
21 Aralık 2020 - 13:49

2000 yılında Sarıyer’e taşınmış olmam ve akabinde Sarıyer’in maçlarını takip etmeye başladığımdan bu yana geçen 20 senenin bir öz eleştirisini içinizde olan dışardan biri olarak yapmak istiyorum.(*)

Her sezona umutla başlarken “O SENE BU SENE” sloganıyla yola çıkıldı.

Klübe başkan bulunmadığı için kulüp kayyuma kalmasın diye başkanlık gömleğini giyen İbrahim BALCI abimizin başkanlığı döneminde stadı  bile yokken bana göre tartışmasız en başarılı başkanlığı İbrahim Balcı abimiz yapmıştı.

Sonra ne oldu. Mustafa HEPANIL, İbrahim BOZAN, Mehmet AKDAĞ, Hayati Kaptanoğlu ve son başkan Saffet Akkoyun.

Takıma gelen ve giden bir sürü hoca ve futbolcu ismi…

Ama bir türlü beklenen ve arzulanan o sene bu sene nedense hiçbir zaman gelmedi gelemedi.

Öte yandan bu geçen yirmi sene içerisinde alt liglerden bizimle aynı guruba denk gelen takımlardan bazıları süper lig ve 1. Ligdeler.

Öte yandan bir dönem süper ligi kasıp kavuran bizim ile aynı guruba düşen hatta artık profesyonel liglerde mücadele etmeyen takımlar var.  Sarıyer Spor Klübü öyle yada böyle hala yaşıyor diye şükredip avutacaksak kendimizi bilemem. Ama benim derdim maddi ve manevi akıllı yapılanma ile bizden çok daha iyi durumda olan takımlarda.

Altınordu ve Karagümrük takımları 3. Lige düştükleri senelerde bizimle aynı gurptaydılar. Peki şimdi neredeler. Akhisar Belediyespor, Keçiören Gücü, Ümraniyespor, İstanbulspor, Adana Demirspor ve en son Bandırmaspor nerede?

Süper ligde oynayan Hatayspor, Göztepe, Alanyaspor, Karagümrük takımları hangi aşamalardan hangi planlamalardan geçerek bu günlere geldiler.(**)

Yapılanmasına gıpta ile baktığımız Akhisar belediyespor’un bugünkü konumu ile içi boşaltılan, Karabük ve Eskişehir spor takımlarının düştüğü durumda işin başka bir boyutu.

Bir dönem BAL liginde oynayan Kocaelispor ve Sakaryaspor’un bugüne kadar kat ettikleri yolları da irdelemek lazım.

İş bahane aramaya gelince neden hala 2. Ligde oynadığımız ve kaç sene daha oynayacağımıza geçerli mazeretler elbette ki bulunabilir.

Türk sporunun kanayan yarasıdır Spora bulaşan siyaset. Futbola bulaşan siyaset sayesinde bugün süper ligde olan seyirci desteğinden yoksun kulüpler olduğu muhakkak.

Sarıyer’de Belediye başkanlığı yapan Sedat ÖZSOY, Yusuf TÜLÜN ve Şükrü GENÇ ile Sarıyer Spor Kulübünün yönetici ve taraftarı arasında hep sorunlar yaşandı. Tüm Türkiye’de ortalık Belediye destekli futbol takımları ile doluyken bile Sarıyer Belediyesinin Sarıyer takımına yeterince destek olmadığı hatta Belediye kulüp başkanın arasının hep açık olduğu iddia edildi. Yerel yönetimlerle Kulüp yönetimleri arasında beklentilerin karşılanmaması yönünde sorun olduğu muhakkak.

Bence kavganın esas konusu belediyece verilen desteğin yeterlilik boyutu.

Şunu da unutmamak lazım ki Belediyenin ciddi kaynak ayırdığı sezonlarda sezon başına 2 otobüs dolusu oyuncu ile giden Sarıyer takımı da gördük. Sarıyer meydanda Şampiyonluk halayı çekecektik ama bir türü nasip olmadı.

Bu sezona pandeminin gölgesinde girildi. Bizzat yönetimde yer almadan dışarıdan destek veren Nevzat Aydın’ın kongredeki konuşmaları camiaya heyecan kattığı muhakkak. Yeniden kurulan takımın başına Ahmet YILDIRIM hocanın getirilmesi biraz tereddütlü de olsa acaba özlenen O sene bu sene olacak mı sorularını beraberinde getirdi.

Takımın özellikle iç sahada aldığı sonuçlar neticesinde camia da “-o sene bu sene olacak galiba” seslerinin çıkmasına neden oldu.

Bu hafta sonu Zonguldakspor beraberliği sonrasında Ahmet YILDIRIM hocanın istifa ettiği yönünde yerel basında haberler çıktı. Hoca istifa etti mi etmedi mi bilinmez. Ancak ben Ahmet YILDIRIM hocanın teknik direktörlük deneyimlerini incelediğim de Sarıyer’e gelene kadar görev yaptığı 10 takımın 5’inden sezon ortasında istifa ettiğini görüyoruz.

Bir dönem bizi çalıştıran Serdar BOZKURT hocanın Bandırmaspor ile üst lige çıkması ile üst ligde hocalık yapma şansı yakalamıştı. Bizden de istifa edecek olursa kariyer geçmişi olarak üst liglerde hocalık yapma şansı yakalama ihtimali ne kadar olur bilinmez.

Hatırlarsanız Mehmet ALTIPARMAK hocanın kariyerinde bir çok şampiyonlukları var. Ancak şampiyonluk ipini göğüslediği takımların hiç birisi kendisine üst ligde hocalık yapma şansı tanımadılar. Bu sezon Kasımpaşa’nın başında sergilediği performans ve kazanan takım antrenörü iken işinden olan hoca olması da ülke futbolunun içler acısı durumunu gösteriyor aslında.

Kadromuzdaki oyuncular takım olma ruhunu yeni yeni yakalıyorlar. Direk yada play-off oynayarak üst lige çıkma şansımız devam ediyor. Zonguldak beraberliği ile kaybedilen her hangi bir şey yok.

Eğer Ahmet YILDIRIM hoca ekonomik yönden daha güçlü ve hedefleri olan bir takımdan transfer teklifi almamış ise istifa etmesi pek mantıklı gelmiyor.

İnşallah istifa söylentileri asılsızdır.

Gürol BAĞCI

(*) Bir çok kişi beni Sarıyer’li olarak görmek istemediği için böyle yazdım.)

(**) Kulüp isimlerinin başına gelen sponsor isimleri beni ilgilendirmediği için sadece kulüp isimlerini yazdım.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.