SariyerSES.com

REİSLERDEN BALIKÇILIK İLE İLGİLİ ÇARPICI AÇIKLAMALAR

REİSLERDEN BALIKÇILIK İLE İLGİLİ ÇARPICI AÇIKLAMALAR
14 Ocak 2021 - 12:52

Öncelikle Türkiye de ve Dünya da en organik gıda balıktır. İnsanlara Allah ın verdiği bir lütuftur. En önemlisi doğal balık yemektir. Şimdi durum böyleyken denizden çıkan organik balığı desteklemek gerekir. Bizlerinde devlet tarafından belirlenen kurallara uymama hatası var. Bu hatalardan dönüp Allah ın verdiği nimet olan balıktan hem kendimizi hem de halkı yararlandırmalıyız.

Son iki üç yıldır kıyı balıkçılığı konusu gündeme girdi.  Biz ticari balıkçıları, gerek yazılı basında gerek sosyal medyada eleştirenler işin iç yüzünü bilmeden her yer de konuşuyorlar. Olta balıkçıları kanunları bilmediklerinden desteksiz ve mesnetsiz konuşuyorlar. Olta balıkçılarının genel amacı zevk yapmak veya zaman geçirerek sosyallik sağlamaktır.  Ama ekmek parası için Ordudan, Giresun’dan, Samsundan gelen onlarca balıkçı tayfası var. Herkesin emeğe saygı göstermesi gerekir. Ayrıca olta balıkçıları kanunsuz avlanma yapıyorlar. Tuttukları balıklar kurumların belirlediği ölçünün altında avlanma yapıyorlar. Boğazda tutulan balık göç balığıdır. Gelip geçicidir. Cebelitarık boğazına kadar gider ve Nisan-Mayıs aylarında Karadeniz’e havyar dökmeye döner. Biz reisler olarak onları şikayet etme hakkımız olmasına rağmen şikayet etmezken, onlar bizleri bazı mecralara şikayet ediyorlar.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, açıklanan hamsi avı yasağı kararı ile Karadeniz’de ve İstanbul Boğazı’nda 10 gün süreyle hamsi avı yasaklandı. Bakanlık tarafından açıklanan hamsi avı yasak kararının küresel iklim değişikliğinin etkisi ile Karadeniz’de yaşanan kuraklıkla birlikte kuruyan derelerdeki hamsi yemi olarak bilinen planktonların denizlere ulaşamadığı, beslenemeyen hamsinin de bu nedenle küçük kalmasından dolayı alındığı bildirdi. Hamsinin küçük olması doğa şartlarına bağlıdır. 10 günlük yapılan yasaklama ile hamsi büyüyecek mi? Tabii ki büyümeyecek. Bu durumun büyük balıkçılar ile ilgisi yok. Bu durum tamamen devlet politikası ile ilgilidir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.