SariyerSES.com

SAÇ EKİM KAÇAKÇILIĞI GERÇEĞİ İLE YÜZLEŞMEYE HAZIR MISINIZ?

SAÇ EKİM KAÇAKÇILIĞI GERÇEĞİ İLE YÜZLEŞMEYE HAZIR MISINIZ?
15 Eylül 2021 - 12:28

Dr.Melike KÜLAHÇI,son günlerde popülerliğini artırmış olan saç ekim işleri ile ilgili yapılan çalışmalarda, yasal yönetmelikte bulunan açıkların nasıl kullanıldığına ve bu doğrultuda yapılan yanlışlara çarpıcı bir açıklama getirdi.

Kişilerin farklı ihtiyaçlarına göre, saç dökülmesi için önerilen tedavi yöntemleri ve kapsamı değişkenlik gösterebilir. Saç dökülmelerine çözüm olarak sunulan, etkili bir tedavi yöntemi olarak bildiğimiz saç ekimi, ense üstünde veya vücudun herhangi bir bölgesinde bulunan saç köklerinin, açıklık ve seyreklik oluşan yerlere nakil edilmesi şeklinde gerçekleşmektedir. Dr. Melike KÜLAHÇI saç ekimi işlemiyle ilgili yanlış bilinenleri doğrularıyla aşağıda aktarmaktadır.

 

Son günlerde popülerliğini iyice artırmış olan saç ekimi işlemi, cerrahi nakil işlemdir. Yani bir operasyondur ve bu nedenle çok hassas, dikkat edilmesi gerekmektedir. Lokal anestezi altında yapılabilen sedasyon, yani yarı uyku halinde olarak tanımlanabilen yüzeysel genel anestezi ile de uygulanabilir. Bütün bu işlemler, cerrahi branştan ve sedasyon yapılacaksa anestezi branşından gelen hekimler tarafından yapılmalıdır. Ancak yurdumuzda saç ekimi işleminin hangi branştan doktorun yapabileceği tartışması 25 yıldır devam etmektedir. Ayrıca girişimin hangi yönetmeliklere bağlanması gerektiği kontrolünün ve ne sürede yapılması gerektiği de yasal olarak bir türlü karara bağlanmamıştır.

Bu 20 yıllık yasal yönetmelik zafiyeti yurdumuzda bir SAÇ EKİM KAÇAKÇILIĞINA yol açmış, dünyanın şu anda 57 ülkesinde sağlık bakanları imzası ile hastaların Türkiye’ye saç ekimi amaçlı gidilmemesini tavsiye eden BASIN BİLDİRİLERİ yayınlamaya başlamıştır.

Ülkemizde bu kanun ve yönetmelik boşluğundan yararlanan birçok ticari kuruluş ve hastane, saç ekimini sanki sokaktaki adamın bile yapacağı çok basit bir işlem olarak göstermektedir.

Bırakın doktorları, bu işlemi tamamen TIP alanı dışında ehliyetsiz kişilere yaptırmaktadırlar.

Özellikle hastaneler büyük bütçeler ile kat kiraya verip bu katlarda doktor olmayan hatta sağlıkçı bile olmayan kişilerin bu girişimi yapmalarını organize etmektedirler.

Geçtiğimiz günlerde meydana gelen ölüm vakası aslında RESMİ MAKAMLARA ACİL BİR UYARI niteliği taşımaktadır.

Kendisini saç ekim uzmanı şeklinde tanıtan doktor hatta sağlıkçı olmayan kişilerin web sayfaları derhal kapatılmalı ve

Bu kişilerin YURT DIŞINDAN hasta getiren SAĞLIK TURİZMİ şirketlerinin lisansı iptal edilmeli ve doktorların SAÇ EKİMİ yapmaları sağlanmak üzere yeni yönetmeliğin derhal çıkarılması gerekmektedir.

Bu yönetmelik Doktorlara yasak değil, işlemi yapmaları için özendirici destek ve eğitim vermelidir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.