SariyerSES.com

ŞANTİYE İŞÇİLERİ KORONAVİRÜSE KARŞI BİLGİLENDİRİLDİ

ŞANTİYE İŞÇİLERİ KORONAVİRÜSE KARŞI BİLGİLENDİRİLDİ
25 Temmuz 2020 - 17:01

Kağıthane Belediyesi ekipleri, ilçede çalışmaların devam ettiği şantiye alanlarında denetlemelerde bulunarak işçileri koronavisüre karşı bilgilendirdi.

Kağıthane Belediyesi ekipleri, ilçede çalışmaların devam ettiği şantiye alanlarında denetlemelerde bulundu. Ekipler çalışanlara korona virüs hakkında bilgilendirmede bulunarak uyulması gerek kuralları hatırlattı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünce yeni tip Korona virüsten korunmak ve güvenli bir çalışma ortamı sağlanması amacıyla şantiye alanlarında uyulması gereken kuralları içeren “Güvenli İnşaat” bilgilendirme broşürü yayınlandı. Salgının en başından beri şantiyelerde kontrollerde bulunan Kağıthane Belediyesi İş Sağlığı ve Güvenliği birimi ekipleri de yayınlanan son bilgiler çerçevesinde inşaat alanlarına giderek işveren ve çalışanları bilgilendirdi.

Kağıthane Belediyesi’ne bağlı İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi, zabıta ekipleriyle birlikte inşaat alanlarına giderek buralarda alınan önlemleri yerinde inceledi. Bakanlık tarafından yayınlanan son bilgilendirmeleri inşaat çalışanlarıyla paylaşan İş Sağlığı ve Güvenliği  Uzmanı Mustafa Kuşçu, korona virüsten korunmak için alınması gereken önlemler hakkında konuşarak işçileri bilgilendirdi. Belediye ekiplerince getirilen siperlik, maske, el sabunu ve dezenfektan gibi hijyen ürünleri inşaat çalışanlarına dağıtıldı.

Belediyeden, işverenlere yeni tip koronavirüs uyarıları

Korona virüsle mücadele edilirken işverenlerin dikkat etmesi ve alması gereken önlemleri anlatan belediye ekipleri, “İşverenlerin, şantiyeler çok tehlikeli sınıfta bulunduğu için çalışanlarına mutlaka koruyucu donanımlarını, maske, eldiven ve baretini vermeden onları işe başlatmaması gerekiyor. Sosyal alanlar olan yemekhaneler, tuvalet ve banyolarda mutlaka dezenfektan sabun ve su bulundurulması gerekiyor. Ateş ölçümü yapılmadan işe başlanmasın yani sabah ve akşam çalışanlara mutlaka ateş ölçümü yapılsın. Bunu da bir takip çizelgesi hazırlayarak düzenli bir hale getirsinler. Alınan alınan tüm bu tedbirler korku ve endişe ortamı oluşmaması için işçilerle mutlaka paylaşılsın” dedi.

“Kronik hastalığı olanlar ayrılmalı”

Bu süreçte şantiye alanlarında dikkat edilmesi gerekenlerin başında çalışanların genel sağlık durumlarının geldiğini belirten ekipler, “Kronik hastalığı olanların mutlaka ayrılması gerekiyor. Onlar riskli grupta olduğu için bu süreçte işe gelmemeli. İşverenler, çalışanları aralarında 1 buçuk metre olacak şekilde gruplara ayırarak çalıştırsın. Ortak kullanım alanlarında dezenfektana çok önem göstermeliler. Şantiye alanlarındaki dinlenme aralarını çalışanlarının sayısına göre ayarlasınlar. İş yerleri, şantiye alanları risk değerlendirme planlarını pandemiye göre güncelleyerek değiştirsinler ve mutlaka ‘Pandemi Acil Durum Planı’ oluştursunlar ve bunu da çalışanlarına mutlaka bildirsinler” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.