SariyerSES.com

SARIYER BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI NADİR GÜNDAY DAN PANDEMİ SÜRECİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

SARIYER BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI NADİR GÜNDAY DAN PANDEMİ SÜRECİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR
29 Kasım 2020 - 13:33

Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Nadir Günday, gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Gül ün sorularını yanıtladı. Sn. Günday, Pandemi sürecini iyi yönettiklerini ve yöneteceklerini söyledi. Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Gül, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Nadir Günday ile güzel bir röportaj gerçekleştirdi. Sağlık, Veterinerlik ve Spor konularından faydalı ve yararlı bilgiler verdi.

İşte Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Nadir Günday ile gerçekleştirdiğimiz çok özel röportaj,

-Sn. Günday, öncelikle Dünyanın gündemi olan Pandemi nedeniyle Sarıyer liler Sağlık Müdürlüğünün süreci nasıl yönettiğini bilmek istiyorlar. 

Öncelikle Sarıyer Ses Gazetesi olarak böyle bir röportajı yaptığınız için sizlere teşekkür etmek isterim. Evet, Sarıyer de yaklaşık 114 caminin, 97 okulun (özel okullar hariç),27 Sağlık Ocağının,55 Eczanenin,100 ün üzerinde Marketin, 470 kahvehanenin,376 kafenin, 285 restoranın,ilçemizdeki tüm kamu kurumlarının, her gün Minibüslerin, Taksi ve duraklarının, otobüs duraklarının dezenfektelerini periyodik şekilde yapıyoruz. İlaçlama ekibindeki tüm çalışma arkadaşlarım büyük gönüllülükle çalışıyorlar. İnsanlar Pandemi sürecinde arkadaş, dost, akrabalarına yanaşamazken ya da evine giremezken çalışma arkadaşlarımız büyük bir özveri ile evlerine giriyorlar ve dezenfekteleri yapıyorlar. Gazeteniz aracılığı ile çalışma arkadaşlarımı buradan kutluyor ve hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Pandemi sürecinde bazı çalışma arkadaşlarımız önlem amacı ile evlerine gitmeyip Kilyos Sosyal Tesislerimiz de kaldılar. Ayrıca Sarıyer Belediye Başkanımız Sn. Şükrü Genç in talimatları ile ilçemizde görev yapan sağlık çalışanlarını Bahçeköy Kız Öğrenci Yurdunda ve Kilyos Sosyal Tesislerinde misafir ettik.

-Pandemi sürecinde gerek Bakanlık, gerek Valilik ve gerek se Kaymakamlık ile koordineli bir çalışma yapıyor musunuz veya yaptınız mı?

İstanbul Valiliğin aldığı karar sonucu, her ilçede Kaymakamlıklar aracılığı ile, Sarıyer Belediyesinden, İlçe Sağlık Müdürlüğünden, İlçe Emniyet Müdürlüğünden belirlenen çalışanlarla ve mahalle muhtarları, cami imamları, öğretmenlerden oluşan 1100 kişilik bir ekiple Sarıyer de Filyasyon çalışmalarını yapmaktayız.

Ayrıca Belediyemiz bünyesinde görev yapan 10 Psikoloğumuz da ev karantinasında olan vatandaşlarımıza psikolojik destek vermekteler. Başkanımızın talimatı ile Filyasyon ekibine 30 araç tahsis edildi. Bunların 26 sı Sarıyer Kaymakamlığına, 4 ü ise Emniyet Müdürlüğünün kullanımına verildi.

-Ev, bina ve işyerlerin de dezenfekte çalışmaları yapılıyor mu? Yapılıyorsa ne ölçüde yapılıyor?

Sarıyer de periyodik olarak dezenfekte yapılacak mahallelere gidildiğin de, ekiplerimiz belirlenen noktalar haricinde güzergah üzerinde bulunan diğer dükkanlara da dezenfekte yapılıyor. Yani bir mahalleye girdiğimiz de dezenfekte yapılmayan işletme ve dükkan kalmıyor. Sarıyer de günde 300 nokta dezenfekte ediliyor.

Bu çalışmalar Veteriner Müdürlüğü tarafından yapılıyor. Veteriner müdürlüğü çalışanların dan hariç Fen İşlerinden, Park ve Bahçeler Müdürlüğünden, Ulaştırma Müdürlüğünden ve Zabıta Müdürlüğünden personelle dezenfekte çalışmaları yapılıyor.

Ayrıca ilçemizde ki tüm Devlet Hastanelerinin de dezenfekteleri ekiplerimizce yapılıyor.

-Pandemi nedeniyle sokak hayvanlarına bakım ve beslenme konularında ne gibi çalışmalar yapılıyor?

Sarıyer Belediyesi Veteriner müdürlüğü olarak Pandemi sürecinde sokak hayvanlarına daha özenli çalışmalar yapıyoruz. İlçemizde yaklaşık 6000 kedi, 4000 köpek olmak üzere toplam 10000 sokak hayvanı var.  Sarıyer de geri dönüşümlü 40 mamamatik noktalarına ekiplerimizce her gün mama takviyesi ve temizliği yapılıyor. Pandeminin en yaygın olduğu zamanlar da sokağa çıkma yasağı olması nedeniyle özellikle Martılar ve diğer kuşlar yem bulamadılar. O hayvanlarımıza da bu süreçte yem vererek beslenmelerini sağladık.

Ayrıca, Kısırkaya Safiye Kaya Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon merkezimizde günde 20 kısırlaştırma, 50 rutin bakım, Bahçeköy Veteriner İşleri Müdürlüğü Merkez Kliniğinde ise günde 10 kısırlaştırma, 30 rutin bakım hizmeti verilmektedir.

-Pandemi sürecinde sportif etkinlikler  yapıyor musunuz veya düşünüyor musuuz?

Pandemi nedeniyle bu yıl İçişleri Bakanlığının aldığı önlem kararları doğrultusunda takım sporlarını yapmıyoruz. Sadece bazı bireysel sporları yapıyoruz. Belediye Başkanımız Sn. Şükrü Genç in fikri ile başlatılan Yaz Spor Okulları etkinliğini önümüzdeki yaz aylarında sürecin yaygınlık oranına bakmak suretiyle yapıp yapmayacağımıza karar vereceğiz.

Ayrıca sosyal medya üzerinden Sarıyerlilere Yoga, Pilates ve Jimnastik dersleri veriyoruz.

Sonuç olarak Sağlık ve Veteriner Müdürlüğü bünyesinde Sarıyerli vatandaşlarımıza hizmet vermeyi sürdüreceğiz.

            

Veterinerlik Hizmetleri
Sağlık Hizmetleri
Spor Hizmetleri
Sarıyer Belediyesi Başkan Yardımcısı Nadir Günday

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.