SariyerSES.com

SARIYER’İN 2020 FAALİYET RAPORU MECLİSTEN GEÇTİ

SARIYER’İN 2020 FAALİYET RAPORU MECLİSTEN GEÇTİ
10 Nisan 2021 - 12:22

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, 2020 Faaliyet Raporu’nu meclise sundu. Yapılan toplantıya pandemi döneminde gerçekleştirilen hizmetler damga vurdu. Başkan Genç; salgın başlangıcından 2020 sonuna kadar 23.565 noktada dezenfeksiyon 22.396 vatandaşa telefon yoluyla terapi, 13.000 üzerinde haneye gıda kolisi yardımı ve 6.490 öğrenciye burs desteği sağlandığını ifade etti. Rapor, meclisten oy çokluğuyla geçti.

Katılımcı ve sürdürülebilir bir yerel yönetim anlayışı benimseyen Sarıyer Belediyesi’nde 2020 yılı Faaliyet Raporu meclise sunuldu. Koronavirüs önlemleri gereği Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşen toplantıda, ilçeye değer katan projeleri ve sosyal belediyecilik anlayışının temelini oluşturan hizmetlerin anlatıldığı rapor oy çokluğuyla meclisten geçti. Mecliste sunum yapan Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Herkesin can derdine düştüğü, kendi başının çaresine bakmak zorunda kaldığı, zayıf olanın kaderine terk edildiği bu süreç, sosyal devlet anlayışının ve yerel yönetimlerin önemini bir kez daha ortaya koydu” diyerek temel amacın yaşamı ayakta tutmak olduğunu belirtti. Bakan Genç, yürütülen hizmetlerin alt yapısını pandemiyle mücadeleye çevirerek Sarıyer’in bu süreci en az hasarla atlatması için güçlü bir irade ortaya koyduklarını anlattı. İşte o konuşmadan satır başları:

KORONA İLE MÜCADELE

“Koronavirüsle Mücadele Eylem Planı (KEP)’nı kapsamında yapılan çalışmalarda 23.565 noktada yapılan dezenfeksiyon çalışmaları, 22.396 vatandaşa telefon yoluyla terapi hizmeti, hayırseverlerin de iş birliğiyle 13.000 üzerinde haneye gıda kolisi, 6.490 öğrencimizin burs ücreti dikkat çekti. Genç, sanatı ve sporu evlere taşıdıklarını, ‘her canlıya karşı sorumluluğumuz var’ bilinciyle sahipsiz hayvanları besleme noktalarının iki katına çıktığına da değindi.

HER CANLIYA KARŞI SORUMLULUĞUMUZ VAR

Eğitimde bütün Türkiye’ye hizmet veren Sarıyer Akademi’nin ülke genelinde yaptığı sınava 10.000’e yakın adayın katıldığını söyleyen Başkan Genç ayrıca eğitimin çok uzun yıllardır sorunlar yaşandığını ifade ederek konuya ilişkin sözlerini şöyle tamamladı: “Her gelen bakan kendince bir yöntem denemeye başladı. Sonunda eğitimci kökenli birinin bakan olması ile işlerin düzeleceğine dair umut doğdu. Ancak sorunlar devam etti. Eğitim altyapımızın yeterince sağlam temellendirilmediğini düşünüyorum. Ani oluşan bir durumda ne yapılacağı kararlaştırılamadı. Tablet dağıtıldı öğrencilere ama evlerde elektrik, internet yok. Bunu da basında sıklıkla gördük.”

ARTIK YALNIZ DEĞİLİZ

Sarıyer’in İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile tanıştığının da altını çizen Şükrü Genç, “30 yıldır görmezden gelinen, ötelenen, unutulan Sarıyer’in sorunları, bekleyen ve bekletilen projeleri tek tek ele alındı, çalışma takvimi oluşturuldu ve faaliyete geçildi. Başından beri benimsediğimiz bir ilke var: “Siyaset, yaşamın önüne konulmamalı, yaşamın içinde olmalıdır!” Bütün çalışmalarımızı bu ilke doğrultusunda gerçekleştiriyoruz. Artık yalnız olmadığımızı görmek Sarıyer ve Sarıyerlilerin geleceği adına umut veriyor.” diye konuştu.

 KADINLAR YAŞAMIN HER ALANINDA

Sarıyer Belediyesi olarak temellerini atılan projelerin ödüllere layık görülmesinden dolayı mutluluk duyduğunu ifade eden Şükrü Genç, kadınların yaşamın her alanında olduğunu da vurgulayarak yapılan çalışmaları anlattı. Başkan Genç konuşmasını, bugüne kadar hazırlanan faaliyet raporlarında yer alan çalışmalarda emeği geçen çalışma arkadaşlarına, meclis üyelerine ve tüm Sarıyerlilere teşekkür ederek sonlandırdı.

2020 YILI TAHMİNİ BÜTÇE – GELİR – GİDERİ DEĞERLENDİRİLDİ

Bütçeyi de değerlendiren Başkan Genç, “Normal şartlar altında hazırladığımız 2020 yılı bütçesinin olağan üstü döneme denk gelmesi, bazı müdürlüklerimizin hizmette öne çıkması ve fiilen sahada olması zorunluluğunu getirmiştir. Bu müdürlüklere başlangıç ödeneğine ilave olarak sadece yedek ödenekten destek verilmiştir. Maksimum tasarruf anlayışımız gereği herhangi bir ek bütçe, borçlanma gibi kaynaklar kullanılmamıştır. Bu süreç İBB’nin de lojistik desteği, ilçedeki paydaşlarımızla ve maksimum hizmet anlayışımızla başarılı bir şekilde sürdürülmüştür. Bu bağlamda, 2020 yılı tahmini bütçe ve Gelir – Gider bütçeleri değerlendirildiğinde; tahmini bütçe ile gider bütçesi gerçekleşme oranı % 96.98, tahmini bütçe ile gelir bütçesi gerçekleşme oranı % 91.88 ve gider bütçesi ile gelir bütçesi gerçekleşme oranı % 94.74 olarak gerçekleşmiştir. 2009 yılında 66 milyon TL ile devir aldığımız belediye bütçesini tam % 650 oranında artırarak 442 milyon TL’ye, duran varlıkların değerini % 1150 artırarak 54 milyondan 623 milyon TL’ye çıkartmışız. Bu başarı belediye yönetiminin, çalışanlarının ve Sarıyer halkının verdiği desteğin ortak bir başarısıdır. 2020 yılı bilançosuna bakıldığında, banka hesaplarımızda;

  • 5000.000 TL’nin nakit paranın 2021 yılına aktarıldığı,

–     168 milyon TL de belediye alacağının görüldüğü,

–     623 milyon TL duran varlıkların değeri, (2009 yılında 54 milyon TL) Bu  kalemleri alt alta topladığımızda elde edilen katma değerin belediyenin borçlarından çok daha fazla olduğu görülmektedir. Borcumuzun 391.853.454 TL’si kamuya uzun vadeli ve ödeme planı yapılmış bir borç olduğundan muhasebe teknikleri açısından yönetilebilir ve Belediye bütçesiyle orantılı bir borçtur” dedi.

BAŞKAN GENÇ’TEN TEŞEKKÜR

Bütün bu başarılar Sarıyerlilerin duyduğu güven ve verdiği desteğin sonucudur” diyen Başkan Genç konuşmasını şu cümlelerle tamamladı: “Bütün planlamalarımızı daha iyiyi sunmak üzerine; öngörerek, yarını düşünerek ve karşılaşabileceğimiz her şarta karşı hazırlıklı olarak yapıyoruz. Yaşadığımız olağandışı süreç karşısında Sarıyerlilerin gösterdiği dayanışma ruhu bizlere Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Birlik ve beraberlik ölümden başka her şeyi yener.” cümlesinin önemini hatırlattı. Geçirdiği Koronavirüs dolayısıyla aramızdan ayrılan İmar ve Şehircilik Müdürü’müz Mahmut Alikaya başta olmak üzere kaybettiğimiz bütün çalışma arkadaşlarımı rahmetle anarken, tedavi süreci devam edenlere acil şifalar diliyorum. Bugüne kadar hazırladığımız faaliyet raporlarında yer alan çalışmalarda emeği geçen çalışma arkadaşlarıma, meclis üyelerimize ve tüm Sarıyerlilere teşekkür ederim.

SARIYER BELEDİYESİ BAŞKANI ŞÜKRÜ GENÇ İN KONUŞMASI

Değerli Sarıyerliler,

Olağanüstü bir yılı geride bıraktık. Toplumları derinden etkileyen Koronavirüs pandemi süreci, eşitlik, küreselleşme, sosyal devlet başta olmak üzere yaşama dair birçok kavramı sorgulattı. Küreselleşmenin uluslararası alanda dayanışma ve iş birliği anlamında aslında görüldüğü kadar güçlü olmadığı ortaya çıktı. Herkesin kendi başının çaresine bakması, zayıf olanın geride kalması üzerine kurulu süreç ulusalda ve yerelde güçlü olmanın önemini ortaya koydu.

Temel amacın yaşama ayakta tutmak olduğu 2020 yılında, toplumda güven unsurunun tesis edilmesi, dayanışmanın en üst düzeye çıkarılması, birlik ve beraberliğin sağlanması gerekiyordu. Yerel yönetimlerin ne denli önemli olduğu bu süreçte başka bir pencereden bir kez daha görüldü.

Yerel yönetim anlayışımızı “Yaşamın içinde olmak”, en önemli projemizi ise “Toplumun birlik – beraberlik, dayanışma, hoşgörü, barış ve huzur içinde yaşaması” olarak belirleyerek gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızın karşılığını pandemi sürecinde aldık. Hali hazırda yürütmekte olduğumuz hizmetlerimizin altyapısını pandemiyle mücadeleye çevirerek bildiğimiz yoldan devam etme şansı yakaladık.

Planlı Mücadele       

Planlı yönetim anlayışımızı “Koronavirüsle Mücadele Eylem Planı (KEP)” ile sürece dâhil ettik. Başta kaymakamlığımız olmak üzere ilgili paydaşlarımızla iş birlikleri oluşturarak başarılı bir görev paylaşımında bulunduk. Sağlık çalışanlarımız başta olmak üzere sürecin temel paydaşlarının işlerini kolaylaştırmak için mücadele ederken, bir yandan da hiçbir Sarıyerlinin de geride kalmaması için çalıştık.

Sağlık kuruluşları, okullar, ibadethaneler, kamu kurumları, toplu taşıma araçları ve durakları, metrolar, parklar, iş yerleri ile vatandaşların yoğun kullandığı kamusal alanlarda toplamda 23.565 noktada dezenfeksiyon çalışmaları gerçekleştirildi. Süreçte bir vatandaşımızın attığı mesajda vurguladığı gibi ekiplerimiz yeri geldiğinde adeta yağan yağmurla yarıştı.

Kurumumuzun poliklinik muayene imkânları genişlettik. Özellikle tahlil ve röntgen kapasitemiz artırdık. Ambulanslarımız hasta sevk faaliyetlerinde 112’nin iş yükünü hafifletmek için görev aldı.

 

Sağlık çalışanlarımızın maske ve eldiven gibi tıbbi malzeme ihtiyaçlarını talep beklemeden yerine getirdik. Ulaşımda araçlarımız ve tesislerimizde konaklama desteğiyle de yanlarında olduk. Halkımızın psikolojik direncini desteklemek için kurum psikologlarımız 22.396 vatandaşımıza telefon yoluyla hizmet verdi. Bütün bu çalışmaları yerine getirmekteki amacımız insanüstü gayretle görevlerini yapan sağlıkçılarımızın yükünü bir nebze de olsa azaltmaktı.

Bütünlüklü Sosyal Destek

            Ulus devletlerin ön plana çıktığı pandemi sürecinde sosyal yerel yönetim anlayışımız toplumsal dayanışmanın sağlanmasında, vatandaşlarımızın kendilerini yalnız hissetmemelerinde önemli rol oynadı.

Halk Kart sahibi yurttaşlarımıza mart ve nisan aylarında bakiye yüklemesi yapıldı. Gıda kolisi desteğinde hayırseverlerin de iş birliğiyle 13.000 üzerinde haneye ulaştık. Eğitim süreci yüz yüze devam etmese de 6.490 öğrencimizin burs ücreti yatırılmaya devam etti. Aynı şekilde asker maaşı, ayni ve nakdi yardımlar aynı şekilde sürdürüldü. Belediyemiz kiracısı durumda bulunan esnaflarımızın ödemeleri ertelenerek zor dönemde destek olduk.

Eğitimde Bütün Türkiye’ye Hizmet

Pandemi öncesi eğitim altyapısını çevrim içi platforma taşımaya başlayan Sarıyer Akademi süreçte çalışmalarını hızlandırarak kapılarını bütün ülkeye açtı. Ülke genelinde gerçekleştirdiği sınava 10.000’e yakın aday katıldı. YKS ve LGS’ye hazırlanan yüzbinlerce aday eğitimleri takip etti.

Sarıyer Gençlik Eğitim Merkezi ve Gündüz Bakımevi şubeleri de eğitimlerini çevrim içi platform üzerinden öğrencilerine ve velilerine ulaştırdı. Özellikle sosyal etkinliklerin sürdürülmesiyle pandemi sürecinden olumsuz etkilenen çocuklara ulaşılması çok değerli oldu.

Engelli Çocuklar ve Ailelerine Destek Merkezi (EÇADEM), pandemide göz ardı edilen engelli öğrenciler ve ailelerine yönelik eğitim desteğini çevrim içi gerçekleştirerek önemli bir açığı kapattı. Yaşamda kimsenin arkada kalmaması ilkemiz doğrultusunda yüz yüze ulaştığımız vatandaşlarımızı bu süreçte de yalnız bırakmadık.

 

 

 

Sanatı ve Sporu Evlere Taşıdık

            Pandemi sürecinde evde geçirilen zamanın artması ile hem fiziksel hem de zihinsel dönüşümü sağlamak için kültür sanat ve spor faaliyetlerini de çevrim içi platformdan gerçekleştirdik.

Özel gün ve anma etkinlikleri, konserler, tiyatro oyunları, söyleşiler yanı sıra kurs faaliyetlerini eğitmenlerimiz eşliğinde sürdürdük. Spor hocalarımız, vatandaşlarımızın evde hareket etmesi için özel eğitimler düzenledi.

Her Canlıya Karşı Sorumluluğumuz Var

Restoranların kapanması, insanların evde olması dolayısıyla yiyecek bulmakta zorlanan sahipsiz hayvanların beslenme nokta sayısını iki katına çıkardık. Hayvanseverlerin de desteğiyle yapılan çalışmalara özel bölgelerde de besleme faaliyetlerine destek olduk.

Birlikte Başardık

Denetimden bilinçlendirme çalışmalarına, eğitimden sağlığa, kültür sanattan spora, çocuktan yaşlıya kadar her alanda, her yaştan Sarıyerlinin huzuru için paydaşlarımızla birlikte etkili bir mücadele örneği gösterdik. Burası bizim sorumluluğumuzda değil demedik, bizim alanımız mı değil mi diye bakmadık. Her zaman olduğu gibi toplumun bütün kesimlerine eşit, ayrıştırmadan ve adil hizmet götürdük.

Pandemi sürecinde elini değil gövdesini taşın altına koyan başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere, çalışma arkadaşlarıma ve diğer bütün paydaşlara teşekkür ediyorum. Görevi başında hayatını kaybedenleri rahmetle ve minnetle anıyorum.

Başlık Gelecek

Yüzyılda bir yaşanan pandemi süreçlerinden birisi ile karşı karşıya kaldığımız 2020 yılı için planladığımız çalışmaların bir bölümünü ertelerken, genel çalışmalarımızı sürdürdük.

Altyapı çalışmalarımız planlandığı şekilde devam etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi koordinasyonuyla gerçekleştirilen çalışmalar da dâhil olmak üzere özellikle asfalt başta olmak üzere çeşitli faaliyetler tamamlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı koordinatörlüğünde “Sarıyer Islah İmar Planları Çalıştayı” düzenlendi. Mülkiyet sorununun çözümü konusunda karşılıklı diyalog halinde süreç devam ediyor.

Olası İstanbul depremi hazırlıkları kapsamında öncesi, deprem anı ve sonrası olmak üzere bütün süreçleri kapsayan ayrıntılı planlamamızı tamamlayarak ilgili paydaş kurumlarımıza sunduk. Onaylanan çalışmamız doğrultusunda faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Kamu Kurumlarına Destek Devam Etti

Okullar, ibadethaneler, aile sağlık merkezleri, muhtarlıklar ve diğer kamu kurumlarında yürütülen destek çalışmalar birçok başlıkta (bakım-onarım, tadilat, temizlik vb.) sürdürüldü. Lojistik eksikler tamamlandı.

Ayrıca belediyemize ait 3 hizmet binası; İl Emniyet Genel Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne yıl içerisinde belirli sürelerle ücretsiz tahsis edildi.

Geçtiğimiz yıllarda Sarıyer Merkez’de bulunan İsmail Akgün Hastanesine tahsis ettiğimiz binamızın ihtiyaç dışı kalarak boşaltılması sonrası SAGEM şubesine çevrilerek öğrencilerin ve velilerin hizmetine sunuldu.

Kadın Voleybol Takımımız Sultanlar Ligi’nde mücadelesini sürdürüyor. Farkındalık oluşturması ile kız çocukları açısından ciddi bir altyapımız oluştu. Ayrıca Sarıyer Belediyespor altyapısında 770 sporcumuz bulunuyor.

 

Ödüllerin Kenti Sarıyer

 

Temelini görevimizin ilk yıllarında attığımız projelerimiz ödülleriyle bize mutluluk veriyor. Akıllı, yeşil ve engelsiz hizmet binamız BREEAM sertifikasına kavuştu. Proje aşamasından son anına kadar BREEAM kriterlerine göre inşa edilen binamız “Very Good” sertifikası aldı.

Ayrıca ilçe bazında hazırlanan ilk kalkınma eylem planı olma özelliği taşıyan “Sarıyer Kalkınma Eylem Planı” ile yine ilçe ölçeğinde ilk olan “Su Ürünleri Birimi”miz yıl içerisinde ödül alan iki proje oldu.  Edebiyatseverlerin yakından takip ettikleri Sarıyer Edebiyat Günleri etkinliğimiz ise ödül alan bir başka başlığımız oldu.

İnsani Geliştirme Vakfı’nın hazırladığı “İnsani Gelişme Endeksi İlçeler 2020 raporuna göre “Çok Yüksek İnsani Gelişme” listesinde yer alarak önemli bir önemli bir başarı daha elde ettik.

Bütün bu başarılar Sarıyerlilerin duyduğu güven ve verdiği desteğin sonucudur. Sarıyer sahip olduğu birliktelik ruhu ile çok daha fazlasını hak eden bir yer. Bütün planlamalarımızı hep daha iyiyi elde etmek üzerine yapıyoruz. Çok kısa sürede altyapılarımı hazırladığımız yeni projeler ile Sarıyer’in diğer eksikliklerini de hızla tamamlayacağız.

Yaşadığımız olağandışı süreç Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Birlik ve beraberlik ölümden başka her şeyi yener” cümlesini hatırlattı. 2020 yılında yaşadığımız pandemi sürecinin en kısa sürede sona ermesini dilerim.

Geçirdiği Koronavirüs dolayısıyla aramızdan ayrılan İmar ve Şehircilik Müdürü’müz Mahmut Alikaya başta olmak üzere bütün çalışma arkadaşlarımı rahmetle anıyorum. Hasta olanlara acil şifalar diliyorum.

Bugüne kadar hazırladığımız faaliyet raporlarında yer alan çalışmalarda emeği bulunan herkese ve tüm Sarıyerlilere teşekkür ederim.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.