SariyerSES.com

ŞİRKETİNİZ İÇİN ENDÜSTRİ 4.0’I NASIL AVANTAJA ÇEVİREBİLİRSİNİZ?

ŞİRKETİNİZ İÇİN ENDÜSTRİ 4.0’I NASIL AVANTAJA ÇEVİREBİLİRSİNİZ?
25 Nisan 2022 - 17:52

Çoğumuz Endüstri 4.0 terimine aşinayız. Ancak bunun pratikte ne anlama geldiğine, özellikle de endüstriyel tesislerde nasıl uygulanabileceğine dair yaygın çekinceler ve yanlış anlamalar mevcuttur. Bazı şirketler için bu konsepti iş sahalarına ve günlük operasyonlarına uyarlamak zor olabilir. Bir tesiste bulunan akıllı cihazların seviyesine bağlı olarak faydalar da farklılık gösterecektir.

 

Endüstri 4.0 ne gibi avantajlar sunuyor?

Öncelikle analog olan ortamlar için, yani herhangi bir akıllı cihazı olmayan tesisler için, kolayca uygulanabilecek fırsatları tanımlayarak başlamak önemlidir. Örneğin, akıllı alarmlar veya işletme ve bakım için bilgi sağlamak için mevcut ekipmanlarla arayüzleri bu fırsatlar arasında sayabiliriz. Önemli olan basit ve ölçeklenebilirlik, siber güvenlik, CapEx ve OpEx, eğitim ve değişim yönetimi gibi faktörleri göz önünde bulunduran bir yol haritası hazırlamaktır.

 

Halihazırda akıllı cihazlar içeren tesisler için, uyarı sağlamak, arızayı ve arıza sürelerini önlemek amacıyla kullanılabilecek teşhis, sağlık ve performans göstergelerine sahip yeni sensörler ve cihazlar artık mevcuttur. Ek saha cihazları, iletişim ve altyapıyı sağlarken, veri ve analiz ile ekipmanınızın ve operasyonların analiz edilmesini sağlayabilir.

 

Bu tür veriler, verimliliği ve güvenilirliği artıran dijital ikizler, artırılmış gerçeklik ve diğer görselleştirme seçeneklerini geliştirmek için kullanılabilir. Tesisiniz zaten programlanabilir lojik kontrolörleri (PLC’ler), dağıtılmış kontrol sistemi (DCS) veya kurumsal kaynak planlaması (ERP) kullanıyor olsa bile, büyük olasılıkla mevcut kontrol sisteminde görünmeyen ilgili verileri bulabilirsiniz. Endüstri 4.0’ın yardımıyla ek bilgi toplayabilir ve bunları içgörülere dönüştürebilirsiniz.

 

Çözüm satın almasına karşılık hizmet olarak yazılım

Yazılım da dahil olmak üzere birçok ürün, doğrudan bir satın alma işleminden ziyade abonelik içeren bir hizmet modeline geçmiştir. Bu modelin, düşük giriş maliyeti olan teknolojik bir altyapıya erişim gibi birtakım avantajları vardır. Bu önemlidir, çünkü CapEx’i azaltır, varlıklarınızın ve kritik ekipmanlarınızın ömrü ile uyumlu olarak yıldan yıla öngörülebilir ve tutarlı bir CapEx sunar.

 

Abone olduğunuzda, yazılım sağlayıcınız (BT/ OT departmanlarınız yerine) sistemin bakımından ve güncellemesinden sorumlu olacaktır. Bu sistemler bulut tabanlı olduğundan, olağanüstü durum kurtarma, şirket içi bir çözümde kurtarmaya kıyasla muhtemelen çok daha az çaba gerektirecektir.

 

Veri yakalamanın değeri

Verilerin paradan ve zamandan tasarruf etmek için kullanılabileceği birçok yol vardır. Bunların en yaygın olanlarından biri, üretim kaybı ve kaynakların yeniden tahsisinden kaynaklanan plansız duruş sürelerini ve buna bağlı maliyetleri önlemektir.

 

Diğer maliyetler, motorlar ve aktüatörler üzerindeki titreşim analizinden çevresel koşullar nedeniyle elektrikli dişlilerdeki korozyona kadar ekipmanın onarımı ve değiştirilmesi ile ilgilidir. Bu durumlarda, örneğin kesici bakım için devre kesici sağlığının ve durumunun izlenmesi kullanılabilir.

 

Verileri düzenlemek ve analiz etmek için bulut kullanımı

Bulut, şirketlerin kendi veri merkezlerini oluşturmak yerine tam olarak ihtiyaç duydukları zaman ve hizmetler için ödeme yapmasıyla, başka türlü kolayca erişilemeyecek kaynaklara erişim sağlar. Bir düğmeye tıklayarak depolama alanını gerektiği gibi genişletebilir ve bulut hizmeti sağlayıcısı tarafından halledilen bir VPN veya yerel güvenlik yönetimine ihtiyaç duymadan her yerden buluta erişebilirler.

 

Spesifik olarak, bu, verileri bir içeriğe yerleştirmek ve daha sonra eylemlere dönüştürülebilecek içgörüler elde etmek için veri analizi, örüntü tanımlama, sınıflandırma ve uyarlamalı teknikler yoluyla operasyonları optimize etmeyi mümkün kılar. Yeni olmasa da yapay zeka ve makine öğrenimi araçları artık bulut hizmetlerinde yaygın hale geliyor.

 

Sonuç olarak, kapsamlı programlamadan konfigürasyona ve uyarlanabilir modellere doğru bir geçiş olmuştur. Bununla birlikte, karmaşık problemler hala veri bilimcilere ve programcılara ihtiyaç duyacaktır. Örneğin, sensörlerden ve aktüatörlerden alınan veriler, ayar noktalarının ve üretim ayarlarının belirlenmesi için ilişkilendirilebilir, bu da sıkı spesifikasyonlara, daha az ağırlık, daha az yakıt ve güç kullanımına vb. sağlar.

 

Verilerle ilgili olarak şeffaflık ve bağlantısallık hakkında düşünmek önemlidir. Sistem kullanıcıları için, verilerin onlara ulaşılabildikleri sürece nerede olduğu önemli değildir – ne zaman, nerede, doğru formatta, çözünürlükte ve ayrıntıda. Merkezi bir havuza sahip olmak, verilerin toplanmasına yardımcı olabilir ve kullanıcıların bunlara göre hareket etmelerini sağlayan programlar sunabilir.

 

Siber Güvenlik ve güvenlik açıkları

Birçok şirket, bulutun verilerini saklamak ve yönetmek için güvenli bir yer olup olmadığı konusunda endişeleniyor. Cevap genellikle evet olsa da bu pek çok faktöre bağlıdır. Bu faktörler arasında güvenlik duvarları kullanan uygun bir donanım tasarımı, ağ segmentasyonu, yönetilen cihazlar ve tesislere sınırlı erişim yer almaktadır. Yazılım açısından bu, virüsten koruma ve kötü amaçlı yazılım savunma programları, veri yedeklemeleri, şifreleme, çok faktörlü kimlik doğrulama, yeterli sertifikalar, veri koruma ve yetkilendirmeler ve güvenlik açığı taramaları anlamına gelir.

 

Sonuç olarak, bu makalenin başında belirtilen yol haritasından başlayarak, Endüstri 4.0’a yeni girmeye çalışan bir kuruluş için dikkate alınması gereken çok şey var. İyileştirme fırsatlarını belirlemenize yardımcı olabilecek, sunulan araçlar ve teknolojiler hakkında size tavsiyelerde bulunabilecek bir çözüm sağlayıcı bulmak da çok önemlidir. Ancak operasyonlarınızı iyileştirmek için ihtiyaç duyduğunuz bilgilere ilişkin doğru bir vizyonla, dijital inovasyonu kendi avantajınıza kullanabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için www.eaton.com adresini ziyaret edin. Bizi Twitter ve LinkedIn hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

 

Eaton Hakkında
Eaton, faaliyet gösterdiği her yerde insanların yaşam kalitesini iyileştirmeyi ve çevreyi korumayı ilke olarak benimsemiş bir güç yönetimi şirketidir. İşimizi doğru yapma, sürdürülebilir şekilde çalışma ve müşterilerimizin gücü bugün ve gelecekte yönetmelerine yardımcı olma taahhüdümüz bize rehberlik etmektedir. Elektrifikasyon ve dijitalleşmenin küresel büyüme trendlerinden yararlanarak gezegenin yenilenebilir enerjiye geçişini hızlandırıyor, dünyanın en acil güç yönetimi sorunlarının çözülmesine yardımcı oluyor ve hem paydaşlarımız hem de toplumun tamamı için en iyi çözümleri hayata geçiriyoruz.

 

1911 yılında kurulmuş olan Eaton, yaklaşık bir asırdır New York Menkul Kıymetler Borsası’nda (NYSE) işlem görmektedir. 2021 yılında 19,6 milyar dolar gelir elde eden şirketimiz, 170’ten fazla ülkede müşterilerine hizmet vermektedir.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.