SariyerSES.com

TIRNAK BATMASINA DAİR HER ŞEY!

TIRNAK BATMASINA DAİR HER ŞEY!
02 Kasım 2021 - 12:41

Tırnak batması birçok yaş grubunda görülen tırnak problemlerinden biridir.

Pedolog Beste Altınordu, tırnak batmasının sebeplerini ve tırnak batmasıyla ilgili daha birçok bilgiyi ayrıntılı bir şekilde haberimizde açıkladı.

 

Genellikle yaşlı hastalarda dolaşım bozukluğundan dolayı tırnak kalınlaşır kabalaşır bununla beraber tırnak batmaları görülebilir. Çocuklarda ise genellikle ebeveynlerin yanlış tırnak kesiminden kaynaklanır. Gebelerde, kilo artışıyla ayak şişer ödem tutar ve giyilen ayakkabılar; parmakları ve tırnaklardaki baskıyı arttırdıkça tırnak batmasına sebep olur.

 

Tırnak Batmasının Sebepleri:

 

. Ucu dar yanlış ayakkabı ve dar çoraplar

. Yanlış tırnak kesimi

. Ayak tırnağına alınan darbe ve travmalar

. Tırnak yapısının dönük olması

. Yanlış pedikür

. Gerekli ayak hijyenin sağlanmaması tırnak batmasına sebep olur.

 

Podolojik işlemlerle tırnak batmasını ağrısız ve acısız  şekilde tedavi etmek mümkündür.

 

Genellikle gebelerde, yaşlılarda, çocuklarda, diyabet hastalarında yapıştırma tekniği olan bant tedavisi uygulanır. Bant tedavimiz tırnak yüzeyine yapıştırılarak tırnak kenarlarını kaldırarak batan kısmın doğru ve kontrollü şekilde uzaması sağlanır.

 

Bir diğer tedavi de 3TO adı verilen 3 parçalı tel tedavisidir. Daha kalın roll on dediğimiz dönük tırnaklar ve yetişkinler için uygundur.

Bu tel tedavisi bir sağdan bir soldan takılarak, birleşmesini sağlayan ara teliyle gerginlik sağlanır. Böylece tırnak kontrıllü uzar.

 

Tüm tedavilerde sonuç almak için aylık periyotlarla devam edilmesi ön koşuldur.

Yapılan tedavilerde; tedavi bittikten sonra batık tırnakla karşılaşmak mümkün değildir. Fakat hastalarımız tırnak batmasına sebep olacak faktörler yaratmamak konusunda dikkat etmesi gerekir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.