SariyerSES.com

YAP İŞLET YOK ET!!!!!

YAP İŞLET YOK ET!!!!!
28 Mart 2021 - 16:47

Orman Genel Müdürlüğünün ihale sonucu verdiği Geleceğe Nefes adı altında Orman kıyımı işi, Sarıyer ve Sarıyer dışında ki tüm Çevreci Sivil Toplum Kuruluşlarının tepkisine yol açtı.

İstanbul Sarıyer İlçesi Rumeli Feneri Mahallesi sınırları içerisinde bulunan orman ağaçları, Orman Genel Müdürlüğünün gençleştirme projesi adı altında kesilerek kıyım yapılıyor. Kesilip yok edilen ağaçların 80% i 20-25 yaşlarında genç ağaçlar….  Zaten orada bir orman var. Bir de göstermelik 8-10 adet çam fidesi dikilmiş.Kesim yapmanın amacı nedir??? Gençleştirme genç ağaçları kesilerek yapılmaz. Genç ağaçların arasında yaşını ve miadını tamamlamış yaşlı ağaçlar kesilerek tıraşlama yapılır. Ancak iktidarda ki mevcut yönetim Yeşili, Doğayı, Ormanı sevmediği için yok ediyor.

Özellikle 3. Köprünün yapılması ile çevre arazilerin değerlenmesi sonucu iktidara yakın yandaşların bu araziler için ağızlarının suyu aktığı gelen duyumlar arasında. Bu nedenle de Orman Genel Müdürlüğünü kullanarak ormanları yok edip yerleşim alanı açtırıyorlar iddiaları var. Bu uygulamayı sessiz sedasız, kimseyi uyandırmadan gizlice yaptıkları söyleniyor.

Fakat İstanbul Çevre Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Orman Mühendisi Ömer Yılmazer in dikkati sonucu tespit edilen kıyım, İstanbul Çevre Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı çevreci, aktivist Zafer Murat Çetintaş ın da tespiti sonrasında malum bölgeye gidilerek kıyımın tespiti yapılmıştır. Bu tespit sonucu yapılanın gençleştirme değil de kıyım yapıldığı görseller ile kanıtlanmıştır.

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.